Neden bu hallere düştük?
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Neden bu hallere düştük?

30 Mayıs 2014 - 00:56

Varlığına kavuştuğu, devlet ve millet olma vasfını kazandığı günden beri dünyanın rotasına yön veren; insanlığa medeniyet, Hak ve hakkaniyet dağıtan bir millet olan Türk Milleti ve devleti, bu vasfını kaybetti. Zaman geçtikçe de başkalarının oyunlarında figüran olmuş, neticede de aidiyet duygunu kaybetmiş bir topluluk haline büründük.

Lütfen bu tespitlerimizi kulak arkası etmeyin, anlamazlıktan gelmeyin, biraz da olaylara bizim baktığımız gözlükle bakmaya çalışın. Kendinizi mutlaka sık sık muhasebe ve muhakeme edin. Ne demek istediğimizi anlamaya çalışın…

Yaşanan hadiselere milli kimlik ve aidiyet duygusu ile bakınca hak vereceğinizi zannediyorum.

Gerek içerde, gerek dışarıda oynanan oyunlara ilgisiz kalmayın; çünkü oynanan oyunların temelinde millet ve devlet olarak biz varız.

İktidarın iç ve dış siyasetiyle nereye doğru gidiyoruz? İç ve dış ilişkilerle neler yapılmak isteniyor? Etrafınızda yaşanan sosyal hadiselere aklınızı kullanarak bakmak ve görmek zorundasınız.

Siz etrafınızda oynanan oyunları görmezlikten geldikçe; çember gittikçe daralacak, belki de çaresiz kalacak, adım adım batmaya, parçalanmaya doğru gideceğiz.

Siz günü kurtarmak mantığıyla boyutsuz, ilgisiz davrandıkça yok olup gideceğiz. Bu halden tek kurtuluş yolu, fertten topluma aidiyet duygusuna yeniden kavuşmaktadır.

Ne demek istediğimizi biraz daha açalım dilerseniz.

Bir kimsenin ait olduğu benliğine, kimliğine, ailesine, imanına, vatanına, devletine, bayrağına sahip çıkma duygusuna, aidiyet duygusu denmektedir.

Bir kimse yukarıda saydığımız değerlerine sahip çıktığı oranda aidiyet duygusundan nasiptar olur. Bunun neticesinde de ister fert planında ister toplum planında olsun başarılar elde edilir.

Bir toplum, toprakları üzerinde yaşayan fertlerin aidiyet duygusu oranında Millet olur. Milletin yaşadığı topraklar, Devlet olur. Devlet Millet bütünlüğü sağlanan toplumlar da uzun yıllar bağımsız ve güçlü olur.

Batılılaşma süreci başladığı andan itibaren çöküş sürecine giren Türkiye Cumhuriyeti Devleti son günlerde çöküş sürecinde bayağı yol almasına rağmen maalesef milletimiz yaşanan bu tehlikeli süreci tahlil etmekten çok uzak bulunmaktadır. Bunda da aidiyet duygusunun oldukça zayıfladığı gerçeği yatmaktadır.

Uğur Kepekçi / 30 Mayıs 2014

Bu yazı 345 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar