Neden Ekmeleddin İhsanoğlu?
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Neden Ekmeleddin İhsanoğlu?

07 Ağustos 2014 - 09:14

Bundan önceki iki yazımızda cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısıyla siz değerli okurlarımızla bazı konuları birlikte muhasebe etmeye çalıştık. Bu makalemizde de çatı adayımız Sayın Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun neden desteklenmesi gerektiği hakkında birkaç görüş beyan etmek isteriz.

Ülkemizde uygulanan demokrasi, maalesef batıda uygulanan demokrasilerden farklıdır. Bizde siyasi olgunluk gelişmediği için demokrasi sadece adı olan, kendi olmayan bir sistem şeklini almıştır. Siyaseten gücü eline geçiren bir siyasi parti veya lider, neredeyse kendini kral zannetmeye başlamakta, tabir yerindeyse demokratik bir krallık oluşmaktadır.

Mecliste buna sıklıkla rastlıyorduk; cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra da bu konuda bazı sıkıntılar yaşayabiliriz. Sayın Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildiği takdirde güçlü bir meclis desteğini arkasında bulacağı için “gücüne güç kat” sloganıyla da zaten haber verilen tehlike söz konusu olacaktır. Sayın Erdoğan‘ın önü alınmaz hırslarına hırs katılacak, zaten kimseyi dinlemeyen tek adamlıkta daha da sınır tanımayacak, toplumdaki kamplaşma ve ötekileştirme daha da sürat kazanacaktır.

Çatı aday Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu siyasi kimliği öne çıkmayan ve politize olmayan bir aday olduğu için tarafsız olarak hizmet edecektir. Milletimizi kamplara ayırmadan, kimseyi ötekileştirmeden, siyasi sistemin taşlarını yerinden oynatmadan, iktidarın noter memuru olmadan hizmet edecektir. Böylece iktidarın her yaptığı icraat eğrisiyle doğrusuyla onaylanmayacak, ciddi bir denetim mekanizması oluşacaktır.

Sayın Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, toplumda asla kamplaşmaya meydan vermeyecek, kimseyi etnik ve mezhepsel farklılığından dolayı ayrışmaya tâbi tutmayacaktır.

Demokrasinin daha sağlıklı işlemesi için Başbakan Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı seçilmemelidir. AKP’nin kurucusu, AKP’nin lideri, AKP’nin milletvekili, AKP’nin Başbakanı olan Sayın Erdoğan; maalesef daha çok AKP’nin cumhurbaşkanı olacaktır. Bu durumda Sayın Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Türkiye’ye faydadan çok zararı dokunacaktır.

Türkiye’nin rahatlaması ve demokrasinin daha sağlıklı işlemesi için Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, önemli bir fırsattır. Türk milletinin bu şansı değerlendireceğine olan inancım tamdır.

 

Bu yazı 806 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar