NİYET
KALBE AİTTİR
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

NİYET
KALBE AİTTİR

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Amellerin niyetlere göre değer bulacağı, “Ameller niyetlere göredir” hadisi şerifiyle bizlere duyurulmuştur. Sahte gülüşlerin, sahte dostlukların, sahte davranışların neredeyse hâkim olduğu günümüzde, görünüşte güzel olan birçok davranışların, güzel neticeye erişmemesinin altında yatan en önemli etken bu olsa gerektir.


Niyet öyle önemli bir etkendir ki, ibadet olmayan bir davranış bile niyet güzelliği ile ibadete sevaba dönüşmektedir. Büyükler anlatırlar: Adamın biri, atıyla seyahat ederken bir kuyu başına gelir. Orada atını bağlayacak bir yer bulamayınca yere bir kazık çakar. “kuyudan su alırken insanlar atlarını bağlasınlar düşüncesiyle”

Daha sonra başka bir adam gelir, yerdeki kazığı görür ve çekip atar. “birileri kazığa takılıp düşmesin düşüncesiyle”

Görünüş olarak birbirinin zıddı gibi görünen iki davranış, niyetteki güzellik sayesinde ibadete dönüşmüştür.”Allah, (cc) kazığı çakandan da, çekenden de; niyetleri sayesinde razı olmuştur”

 

Öyle davranışlarda vardır ki dış görünüşüyle tamamen cennetlik zannedersiniz, fakat niyetleri neticesinde o güzel ameller, onlara cehennem azığı olmaktan öteye geçmemektedir.

 

İbretle şu hadisi şerifi okuyup düşünmekte fayda görmekteyim.

 

“Kıyamet gününde ilk defa bir şehit hakkında hüküm verilecek. Allah Teala ona ne yaptığını sorduğunda:

 

—Senin uğrunda çarpıştım, şehit edildim, diyecek. Fakat Cenab-ı Hak ona:

 

—Yalan söyledin. Sana cesur adam desinler diye çarpıştın, buyuracak ve o adam yüz üstü sürüklenerek cehenneme atılacak.

 

Daha sonra ilim öğrenip öğreten ve kur’an okuyan bir kimse getirilecek. Ona da yaptığı sorulacak.

 

—İlim öğrendim ve öğrettim. Senin rızanı kazanmak için kur’an okudum, diyecek. Allah Teala ona:

 

—Yalan söyledin. İlmi, sana âlim desinler diye öğrendin. Kur’anı ise, güzel okuyor desinler diye okudun. Nitekim öğle de denildi, buyrulacak o adam da yüz üstü sürüklenerek cehenneme atılacak.”

 

Hadisi şerifin devamında zengin bir kimsenin huzura getirileceği onun da malını Allah rızası için harcadığını söyleyeceği, ona “cömert adam” desinler diye malını sarf ettiği söyleneceği ve diğerleri gibi onu da cehenneme atılacağı belirtilmektedir.(Müslim.imâre 152)

 

Bu konuda söylenecek ve yazılacak çok şey vardır. Fakat bu kadarıyla yetinmek istiyorum.

 

Emek ortaya koyup elde etmeye çalışılan sevap kazanılacak işler, niyetteki samimiyet eksikliği(gösteriş) yüzünden, boşa çıkacağı, belkide cehennemlik olmamıza sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır.

 

Niyet kalbe aittir. Kalbin de mutlaka kontrol altında tutulabilmesi için Allah’ın zikriyle ve diğer ibadetlerle bezenmesi gerekmektedir. Allah(cc) cümlemize Salih amel, Kâmil iman nasip eylesin.

 

UĞUR KEPEKÇİ

www.ugurkepekci.com

 

 

 

Bu yazı 322 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar