O’nun hükümlerine teslim olabiliyor muyuz?
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

O’nun hükümlerine teslim olabiliyor muyuz?

19 Nisan 2014 - 23:15

Kutlu doğum haftası münasebetiyle Âlemlere Rahmet Hazreti Muhammed (s.a.a.) Efendimize olan teslimiyetimizi, sevgi ve bağlılığımızı yeniden gözden geçirmeliyiz.

Âlemlere Rahmet Hazreti Muhammed(s.a.a.) nesli pak, ahlakı en güzel, geçmiş ve gelecek hatalardan Allah(c.c.) tarafından korunmuş; ululazim bir Peygamberdir. Müslüman olduğunu iddia eden her fert davranış biçimini ona göre düzenlemek zorundadır. Aksi takdirde sevgi ve bağlılıktan söz etmek boştur.

Peygamberimiz bu konuda çok ciddi bir uyarıda bulunmuştur: ‘’Kim benim sünnetimden(yaşama tarzımdan) yüz çevirirse benden değildir.”(Buhari, Nikah 1; Müslim, Nikah 5)

Her mesleğin bir ustası, bir öğreticisi, bir ölçüsü vardır. Dinimiz İslam’ın da öğreticisi Muhammed Mustafa’dır.(s.a.a.)

Peygamberimiz Hazreti Muhammed (s.a.a.) tabi olunacak, takip edilecek adresi ve ölçüyü Veda Hutbesinde şöyle tarif etmiştir:

“Size iki emanet bırakıyorum. Onlara yapışırsanız asla sapıtmazsınız. Bunlardan biri, Allah’ın yüce kitabı Kur’an-ı Kerim, diğeri ise Ehl-i Beytim, ıtretimdir” buyuruyor. (Müslim, Sahih, Fedail’us-Sahabe, 36; Darimî, Sünen, II/431-432; Ahmed b. Hanbel, Müsned, III/14, 26, 59)

İnsanların anlaşmazlığa düştüğü zaman mutlaka hakem olarak Peygamberimizi kabul etmelerinin gerektiği ölçüsünü de bizzat Allah’ın(c.c.) kendisi koymuştur:

“Allah’a ve Resulüne inanıyorsanız anlaşmazlığa düştüğünüz konularda Allah’a ve Resulüne arz ediniz.’’(Nisa:59)

Dünyanın hemen her yerinde, her konuda olduğu gibi dini konularda da ölçüsüzlük aldı başını gidiyor. Bunun temel sebebi; insanların peygamberle olan münasebetleridir. O’na olan muhalefetleridir.

Hâlbuki O’na muhalefet edenlerin azaba çarptırılacakları Kur’an da haber verilmiştir:

‘’Peygamberin emrine muhalefet edenler fitneye, ya da can yakıcı bir azaba uğramaktan çekinsinler.(Nur:63)

Çözümü de yine Kur’an haber vermektedir. Müslümanların aralarındaki ihtilaflı konuları mutlaka Peygamberin hakemliğine götürmeleri ve verilen karara şüphe bile duymadan, uyulması emredilmektedir.

“Hayır! Rabbine andolsun ki onlar, aralarında çıkan anlaşmazlıklarda seni hakem tayin edip verdiğin hükmü, içlerinde hiçbir sıkıntı duymadan kabul edip teslim olmadıkları sürece tam mü’min olamazlar”(Nisa 65.)

Bu bilgiler ışığında kendimize şunu sorarak Peygamberimizle aramızdaki hukukumuzu test edebiliriz: Aramızda çıkan anlaşmazlıklarda içimizde bir sıkıntı duymadan O’nun hükümlerine teslim olabiliyor muyuz? Vereceğimiz samimi cevap imanda boyutumuzun da göstergesi olacaktır.

Uğur Kepekçi / 19 Nisan 2014

 

Bu yazı 246 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar