Oruçla ilişkimizi kesmemeliyiz
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Oruçla ilişkimizi kesmemeliyiz

11 Haziran 2019 - 00:21

Oruç tutmak sadece Ramazan ayında farz kılınmıştır.  Ramazan dışında da tutulacak oruçlar vardır. Orucu sadece Ramazana hasredip; orucun fazilet, sevap ve tedavi boyutunu unutmamak lazımdır. Modern tıbbın ve batının bile kabul ettiği açlık terapileriyle tedavinin adına inançları gereği oruç demeseler de aslında bizim inancımız gereği kastedilenin oruç olduğunu gayet açık anlıyoruz.  

Bunlar; Ramazan ayında tutamadığımız oruçların kazası olan oruçlar, kefaret oruçları, adak oruçları, yemin kefaret oruçları ve nafile oruçlarıdır. Nafile oruçlarının ayrıntısına girmeden, sadece güncelliği açısından birkaçına değinmekte yarar görmekteyim.

Kısaca değinmek istediğim, içinde bulunduğumuz "Şevval ayında tutulan altı gün oruç" ve "Pazartesi- Perşembe" günleri tutulması faziletli olan oruçlardır.

Ramazan ayından sonra Şevval ayında altı gün oruç tutmak sünnet olan bir oruçtur. Peygamber Efendimiz (s.a.a.), "Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur" (Müslim, Sıyam:204; Tirmizî, Savm:53; Ebû Davud, Savm: 58) buyurarak, bizleri Şevval ayında altı gün oruç tutmaya teşvik etmişlerdir.

Bu oruç, peşi peşine tutulabileceği gibi, ara verilerek de tutulabilir. "Şevval ayında tutulacak 6 gün orucun ayrı ayrı günlerde haftada iki gün tutulması müstehaptır" (Büyük İslam ilmihali). Şevval ayının ilk günü Ramazan Bayramı olduğu için oruç tutmak haramdır. (kurban bayramının dört gününde de oruç tutmak haramdır.) Yılın diğer günlerinde isteyen oruç tutabilir. Haram günlerin dışında oruç tutmanın hiçbir sakıncası yoktur.

Resûlullah (s.a.a.)  "Oruç, cehennem ateşinden koruyan bir kalkandır" (Buhari). Buyurmuştur. Bu kalkana hayat boyu muhtaç olduğumuza göre, mutlaka oruçtan nasiptar olmanın yoluna bakmalıyız. Şevval ayında tutulan nafile veya kaza oruçlarını, Pazartesi ve Perşembe günleri tutmak daha faziletlidir. Hadisi şerifte buyruldu ki: "Ameller, Pazartesi ve Perşembe günleri arz olunur. Ben de amelimin oruçlu iken arz olunmasını isterim" (Tirmizi)."Pazartesi ve Perşembe, günahların affedildiği gün olduğu için oruç tutuyorum." (Müslim)."Cennetin kapıları Pazartesi ve Perşembe günleri açılır."

Allah’ın oruçla ikram etmek istediklerinden istifade etmek istiyorsak eğer; oruçla ilişkimizi kesmemeliyiz.

Uğur Kepekçi

11 HAZİRAN 2019

Bu yazı 932 defa okunmuştur .

Son Yazılar