PROF. DR. EYERCİOĞLU’NDAN EKONOMİ DERSİ
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

PROF. DR. EYERCİOĞLU’NDAN EKONOMİ DERSİ

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Adana da düzenlenen Ekoanaliz programından BTP kadroları göz doldurmaya, umut vaat etmeye devam ettiler. Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyelerinden BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu, kamuoyunda estirilen yalan ekonomi rüzgarlarına gerçek tespitler getirerek bu konuda oynanan oyunu bozmaya yönelik önemli açıklamalar yaptılar…

 

Sayın Eyercioğlu, özellikle Sayın Başbakanın konuşmalarında değindiği bir tespitin analizi yaptılar. Konuşmalarında şu ifadelere yer verdiler:

 

“Sayın Başbakanın ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalarda (eğer bilerek değilse) bilgi eksikliğine sahip olduğunu görüyoruz.

 

Yaptığı açıklamalarda “dünyadaki ekonomik krizin ülkemizi teğet geçeceğini söylemiştik, bizim tahminlerimizden de ucuz atlatarak dünyaya örnek olduk” demekte, sonrada bazı rakamsal açıklamalar yaparak tezini güçlendirmeye kalkışmaktadır.

 

Nedir Sayın Başbakanın bu konudaki tezi; iktidara geldiklerinde IMF nin 26 milyar dolar borcu varmış, kendileri bu borcu 7 Milyar dolara düşürmüşler. Merkez Bankası rezervleri tam takır iken şimdi 75 milyar dolar rezervimiz olduğunu, dünyada bankacılık sektörü batarken bizde en kârlı kurumlar haline geldiğini dile getiriyorlar…

 

Değerli arkadaşlar, yapılan bu açıklamalar rakamsal bilgi olarak doğrudur ancak eksik ve yanıltıcı bilgilerle doludur.

Öncelikle yapılan bu yanlışı düzeltmeye çalışalım: IMF ye olan borcumuzun düşürülmesi doğrudur ancak borç kaynakları farklı adreslere kaydırılmış ve 2002 de 260 milyar dolar olan toplam borç tutarı 640 milyar dolara ulaşmıştır. Merkez Bankası rezervleri yükselmiştir ancak bizim olmayan ve başka borçlarla doldurulmuş rezervlerdir. Bununla övünmek ekonomi hakkında ne kadar bilgisiz olduklarının delilidir…

 

Gelelim bankacılık sektörünün kâr ettiğine: Bu da doğrudur ancak bir ülkede bankalar, finans kuruluşları kâr ediyorsa o ülkenin ekonomisinin bittiğinin delilidir. Çünkü bankalar, finans sıkıntısı çeken esnaf ya da iş adamının sırtından faiz kazancı elde eden tefeci kuruluşlardır.

 

Sayın Başbakan, vatandaşının sömürülerek tefecilerin kâr etmesini bir övünç vesilesi olarak anlatmaktadır. Bunu anlamak mümkün değildir… Bunu bir örnekle açıklamaya çalışalım. Bir adamın farklı farklı kimselere borcu olsun. Bu adamın borçlarını ödeyecek ve artacak kadar bir başka yerden borç alıp bütün borçlarını ödeyerek üstüne de alacaklılarını toplayıp benim size borcum kaldı mı diye caka satması, onun başka kurumlara olan borcunu gizler mi, kapatır mı? Milletimiz şunu gayet iyi bilsin ki bu ülkede iyiye giden bir şey yok. Yapılan bazı göz boyamalarla vatandaşın aldatılmasıdır.”

 

Sayın Eyercioğlunun yaptığı bu tespitlere bakınca nasıl bir tiyatroyla karşı karşıya olduğumuz anlaşılmaktadır... Bizi bekleyen tehlikeli süreci, borç batağını, satılan toprakları, kurumları, madenleri düşündükçe; akılara durgunluk vermektedir. Allah sonumuzu hayreyliye..!

 

UĞUR KEPEKÇİ

www.ugurkepekciç.com 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 356 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar