Receb tevbe ayıdır
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Receb tevbe ayıdır

05 Mart 2020 - 22:29

Receb ayının ilk cuma gecesini “Regaib Kandili” olarak idrak ettik. Receb ayının yirmi yedinci gecesini de Mirâc gecesi olarak ihya edeceğiz. İnşallah...

Mirâc hadisesi Kur'an-ı Kerim'de İsrâ suresinde bildirilmiştir. Beş vakit namaz bu gecede farz kılınmış, bu gece Bakara suresinin son ayetleri ile Müslümanların sıkıntılarının sona ereceği ve Muhammed ümmetine Allah'a ortak koşmadıkları, tevhitten ayrılmadıkları takdirde; Cennete girecekleri müjdelenmiştir.

Mirâc ile alakalı yazımızda bu konunun detayına ayrıca gireceğiz. Öncelikle içerisinde bulunduğumuz üç aylar hakkında bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edelim:

Üç aylarla birlikte ibadet iklimine girmiş bulunuyoruz. Peygamberimiz ve Allah dostları üç aylarla birlikte gündüzleri oruç, geceleri namaz, tefekkür, Kur’an okumak ve zikrullah ile ihya etmişlerdir.

Eğer gücünüz yetiyorsa Receb ayının tamamını oruçlu geçirin. Şaban ayında da çokça oruç tutun. Yoksa da gücünüz yettiği kadar oruç tutun.

Abdülkadir Geylânî Hazretleri üç aylarla alakalı şu tespitlerde bulunmuştur:

"Receb cefayı terk ayıdır. Şaban amel ve vefa ayıdır. Ramazan sadakat ve safa ayıdır.

Receb tevbe ayıdır. Şaban muhabbet ayıdır. Ramazan Hakk'a yakınlık bulma ayıdır.

Receb hürmet ayıdır. Şaban hizmet ayıdır. Ramazan nimet ayıdır.

Receb ibadet ayıdır. Şaban zahitlik ayıdır. Ramazan ziyadesi ile nimetlere ermek ayıdır.

Receb ayında iyilikler kat kat artar. Şaban ayında kötülükler kalkar. Ramazan ayında ikramlar gelmeye başlar.

Receb önce gidenlerin ayıdır. Şaban ortadakilerin ayıdır. Ramazan ise âsilerin (günahkârların affedilmesi için bir fırsat) ayıdır."

 Allah'ın ve Resulünün kıymet verdiği üç aylara siz de kıymet veriniz ki; kıymet bulasınız...

Şunu da unutmayalım ki böyle zamanlar, din haramilerinin de meydana çıkma zamanıdır. Hariçten gazel okuyan aklı ve gönlü perdeli nasipsiz kimselere aldırış etmeyiniz.

Doya doya ibadet edin, oruç tutun, hayır ve hasenatta birbirinizle yarışın.

Özellikle vatanımız, milletimiz ve İslam aleminin içinde bulunduğu sıkıntılı durumlardan kurtulması için çok dua edelim.

Kur'an okuyalım. Kendimizi hesaba çekelim. Namazlarımızı kılmıyorsak mutlaka kılalım. Hakkını vererek huşu ile namaz kılabilmeye gayret edelim. Namazın bizi her türlü fenalıklardan kurtaracağını aklımızdan çıkarmayalım. Bugünleri gayet iyi değerlendirelim. Bu kısa hayatta yarına çıkacağımızın garantisi yoktur.

Uğur Kepekçi

Bu yazı 553 defa okunmuştur .

Son Yazılar