Salih amel imanın sigortasıdır
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Salih amel imanın sigortasıdır

21 Mayıs 2014 - 00:45

Dünkü yazımızda ahir zaman fitnesinden sakınmanın önemi hakkında bilgiler sunmuş Peygamberimizin şu hadisi şerifini aktarmıştık: “Zifiri karanlık bir gecenin parçalarına benzeyen fitneler zuhur etmeden önce Salih ameller işlemede acele edin! Zira o vakit insan, mümin olarak sabahlayıp kâfir olarak akşamlayacak ya da mümin olarak akşamlayıp kâfir olarak sabahlayacak; dinini dünya metaı karşılığında satacaktır”. (Müslim, Sahih, İman, 186; Tirmizi, Sünen, Fiten, 30)

Peygamberimizin sıklıkla ümmetini uyardığı ahir zamanda yayılacak fitnedir. Efendimiz (s.a.a.) bu fitne zamanını ve korunma yollarını haber veren bir hadis–i şerifte “salih amel” tavsiyesinde bulunmuştur:

Kurtuluşumuzun ve imanımızın sigortası hükmünde olan “ salih amel” nedir? Öncelikle onu anlamaya çalışalım. “Salih amel”: İyi bir niyetle, güzel, elverişli, Allah’ın ve Resulünün beğeneceği ibadetler ve davranışlardır.

Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de kurtuluşa erebilecek kimselerin “salih amel” işleyen kimseler olacağını şöyle buyuruyor: "Asr'a yemin olsun ki hiç şüphesiz insan hüsrandadır. Ancak iman edip “salih amel” işleyenler birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesna." (Asr suresi / Ayet 1-3)

“Salih amel” hakkında Kuranı Kerimden birkaç Ayeti Kerime paylaşarak bu konuda bilgilerimizi pekiştirelim:

"Muhakkak ki iman edip salih amel işleyenler, yaratıkların en hayırlısıdırlar." (Beyyine Suresi / Ayet 7)

"Kadın, erkek iman etmiş olarak kim salih amel islerse ona güzel bir hayat yaşatacağız. Ecirlerini yaptıklarından daha güzeli ile ödeyeceğiz. " (Nahl Suresi / Ayet 97)

"İşte o gün hükümranlık Allah'ındır. O aralarında hükmeder. İnanıp salih amel işleyenler, en güzel Cennetlerdedir." (Hac Suresi / Ayet 56)

"İman edip salih amel işleyenlerin kötülüklerini örteriz. Onları yaptıklarından daha güzeli ile mükâfatlandırırız." (Ankebût Suresi / Ayet 7)

"İman edip salih amel işleyenleri iyilerin arasına koyarız. " (Ankebût Suresi / Ayet 9)

"İnanıp salih ameller işleyenlere gelince. Onların yaptıklarına karşılık, varacakları Cennet konakları vardır. " (Secde Suresi / Ayet 19)

"İnanıp salih amel işleyenler, Cennet bahçelerindedirler. Rablerinin katında onlara diledikleri verilir. İşte büyük lütuf budur." (Şûrâ Suresi / Ayet 22)

"Kim salih amel işlerse lehine, kim kötü amel işlerse aleyhinedir. " (Fussilet Suresi / Ayet 46)

"Allah'a iman edip salih amel işleyenlerin günahları affedilir. " (Teğabun Suresi / Ayet 9)

"Allah, yeryüzüne salih kullarım vâris ve hâkim olacaktır, diye hükmetmiştir. " (Enbiyâ Suresi / Ayet 105)

Yukarıdaki Ayeti Kerimeler ışığında düşündüğümüz zaman, akıl sahiplerinin yapacağı en kârlı iş “salih amellere” sarılmaktır. Böylece Yüce Allah’ın yardımıyla hem dünyamızı hem de ahiretimizi kurtarmış olacağız.

Uğur Kepekçi / 21 Mayıs 2014

Bu yazı 301 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar