SAVARONA TİYATROSU !
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

SAVARONA TİYATROSU !

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Yazımıza Kültür ve Turizm Bakanlığının resmi sitesinden aldığımız bilgilerle giriş yaparak basında koparılan Savarona fırtınasına (tiyatrosuna) bir başka açıdan bakalım:

 

“Atatürk’ün yatı diye adlandırılan “Savarona” yatı 1938 yılında Türk Hükümeti tarafından satın alındı. Bu satış sırasındaki olaylar zinciri şaşırtıcıdır. 1938 yılında Kral VII. Edward İstanbul’u ziyaret etti ve o zamanki devlet yatı Ertuğrul’da Mustafa Kemal Atatürk’ün konuğu oldu. Bacadan dökülen kurum Majestelerinin beyaz pazenlerini öylesine kirletti ki Atatürk Ertuğrul’u hurdaya gönderdi ve yeni bir cumhurbaşkanlığı yatı araştırılması için emir verdi. Türk bayrağı Mart 1938’de Southampton’da Savarona’ya çekildi.

 

Yat, iki ay sonra bazı döşemeleri yenilendikten sonra Atatürk’ün ölümcül hasta olduğu sırada İstanbul’a geldi. Atatürk’ün Savarona’da geçirdiği altı hafta boyunca kabine toplantıları düzenlendi, Romanya Kralı Carol da dahil olmak üzere önemli konuklar, devlet başkanları ağırlandı. Atatürk, 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe sarayında öldü.

 

Savarona, II. Dünya Savaşı sonrasında Türk Deniz Kuvvetleri’nin onu eğitim gemisi olarak kullanmasına kadar bir daha yelken açmadı. 1989 yılında Savarona’yı hurdaya çıkarma kararı alındı; ancak Kahraman Sadıkoğlu son dakika kararıyla yatı 49 yıllığına kiraladı…”

 

O gündür bu gündür Savarona adlı Ata yadigarı yat, Kahraman Sadıkoğlu denetiminde arzuları istikametinde kullanılmaktadır. İddialara göre o da başka kimselere kiraya vererek anlaşılmakta zorlanılan bir trafik gerçekleşmektedir.

 

Son günlerde Atatürk’ün hatırası olan Savarona yatında bir fuhuş skandalı yaşandı. Bunun hesabı sorulur ya da sorulmaz, o da başka bir konu ancak, ben meselenin başka boyutuna dikkat çekmek istiyorum.

 

Ben, kopartılan fırtınadan çok tiyatroya benzeyen olayın, halini arz etmek istiyorum. Neymiş efendim; Savarona Yüce Atatürk’ün yadigarıymış, orada fuhuş yapmak çok ayıpmış…

Beyler bayanlar, fuhuş yapmak eğer ayıpsa ya da günahsa, her yerde ayıp ve her yerde günahtır. Savarona da yapılması bir şeyi değiştirmez. Savarona da fuhuş yapmanın ayıplığına sebep; Ata yadigarı olması ise bu vatanın her karış toprağı Ata yadigarıdır.

Her karış vatan toprağında yapılan fuhuş ve fuhuştan daha tehlikeli olaylar; ayıptır, günahtır…

 

Ülkemizde bir çok garabet hadiseler yaşandığı halde, neden bu kadar tepki ortaya konmuyor.

Mesela; Müslüman bir toplum olmamıza rağmen fuhuş yapmanın yani zinanın önündeki engeller kaldırıldığında neden sustunuz?

Mesela; Ata yadigarı vatan topraklarındaki kurumlar, topraklar, madenler satıldığı zaman neden sustunuz ve susuyorsunuz?

Mesela; Atanın yadigarı olan Bayrak, başkent ve bölünmez bütünlüğümüz ortadan kaldırılmaya çalışılıyor, neden suskunsunuz?

Neymiş efendim; Savarona Ata yadigarıymış ve fuhuş yapmak ayıpmış! Dönünde kendi işlediğiniz ayıplara bakın, Savarona sonda kalır.

 

Allah uyanık gönüller, akıllar nasip eylesin…Yoksa bu benzeri tiyatrolarla çok oyalanır dururuz, birileri de ayağımızın altından vatan topraklarını alır gider de haberiniz olmaz!

 

UĞUR KEPEKÇİ

www.ugurkepekci.com

 

Bu yazı 327 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar