Şeytandan Allah'a sığınmak
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

Şeytandan Allah'a sığınmak

20 Ekim 2020 - 06:45

Gerek Kuran okumak gerek namaz kılmak gerekse ibadet kastıyla yapılacak her işe Allah’ın adıyla başlamak, emir ve hayır kapılarının açılmasında bir anahtar hükmündedir.

Mevlidin müellifi Süleyman Çelebi “Allah adın zikredelim evvela/ Vacip oldur cümle işte her kula” ifadesiyle ilahi mesajı bir cümle ile özetlemiştir. 

“Euzubillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim.” Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım. Allah, Rahman ve Rahimdir. (Esirgeyen ve bağışlayandır)

Zaten yüce Allah, korunmanın yolunun sığınmaktan geçtiğini haber vermiştir.

Peki kimden kime nasıl sığınılacak?

Yüce Allah Kuranda beyan ediyor:

“Ey insanlar! Allah'ın vâdi gerçektir, sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve o aldatıcı (şeytan) da Allah hakkında sizi kandırmasın! Çünkü şeytan, sizin düşmanınızdır, siz de onu düşman sayın. O, kendi taraftarlarını ancak ateş ehlinden olmaya çağırır. İnkâr edenler için şüphesiz çetin bir azap var, iman edip iyi işler yapanlara da mağfiret ve büyük bir mükâfat vardır. Kötü işi kendisine güzel gösterilip de onu güzel gören kimse (kötülüğü hiç istemeyen kimseye benzer) mi? Allah dilediğini sapıklığa yöneltir, dilediğini doğru yola iletir. O halde onlar için üzülerek kendini helak etme. Allah onların ne yaptıklarını biliyor. (Fatır /5-8)

İbadet abidesi Es- Seccad İmam Muhammet Bakır (a.s.)’ın duası bize hem şeytanı tanıtmaya hem de korunmaya yöneliktir.

“Allah'ım!  Kovulmuş şeytanın vesveselerinden, hile ve düzenlerinden, sözlerine aldanıp tuzaklarına düşmekten, bizi itaatinden çıkarıp saptırmaya yeltenmesinden, bizi sana isyan ederek alçaltmaya göz dikmesinden, bize güzel gösterdiğini güzel görmekten, bizim için hoşlanmadığı şeylerin bize ağır gelmesinden sana sığınırız.” 

“Allah'ım! Her azgın şeytanın şerrinden, her zâlim sultanın şerlerinden ve her başına buyruk israfçının şerrinden koru bizi.”

"İlahi! Muhammed (sav) 'e ve âline salat eyle. Zamanın havadisinin zorluğundan, şeytanın tuzaklarının şerrinden ve sultanın acı saldırısından bizleri uzak tut.

İmam Seccad (a.s.), mü'minin şeytandan nasıl sakınacağını da göstermektedir.  Müminin şeytanın hile ve tuzaklarından Allah'a sığınmalı, kulluk ederek O'ndan yardım dilemeli, takva zırhı ile şeytandan kendini korumalıdır:

"Allah'ım! Sana kulluk etmekle onu bizden kovup uzaklaştır. Senin sevgini elde etme gayretimizle onu hor ve zelil kıl.

Allah'ım! Muhammed (s.a.v.) ve âline salat eyle ve şeytanın saptırmasına karşın, bizi hidayetten faydalandır. Onun azdırmasına karşın bizi takva ile donat.” (Prof. Dr. Haydar Baş / İmam Muhammed Bakır (a.s.) / Sayfa 421-422)

Uğur Kepekçi

Bu yazı 675 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar