ULUSAL MUTABAKAT SAĞLANMALIDIR
Reklam
Uğur Kepekçi

Uğur Kepekçi

ULUSAL MUTABAKAT SAĞLANMALIDIR

00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 09 Mayıs 2013 - 17:43

Bir ulusun ayakta kalması ve devamlılığını sağlaması için ulusun fertleri arasında ciddi bir mutabakat sağlanmalıdır.

 

Her ülkenin ulusalcılıktan anladığının farklı şeyler olacağı muhakkaktır. ABD, AB nin ya da başka bir milletin Ulusalcılık anlayışı ile Türk Milletinin Ulusalcılık anlayışı farklıdır. Çünkü her milletin ulusal anlayışı o milletin inancından kültüründen ayrı düşünülemez.


Her ülkenin kendi ulusal çıkarları, milli menfaatleri o ülkenin ulusalcılığının temellerini ve hedeflerini belirler. O zaman Ulusalcılık kavramının içerdiği mana doğru olarak tarif edilmeli ve bu yönde ciddi birliktelikler oluşturulmalıdır.

 

Her ne kadar geçmişte ulusalcılık fikri kavram kargaşasına, çeşitli iftira ve tuzaklara kurban edildiyse de bu fikirden asla uzak kalınmamalıdır.

 

Ulusalcılık fikrinin faydalı bir zemine oturtulması halinde, istenilen hedeflere varılabileceği muhakkaktır.

 

Başlangıçta sağlam zeminlere oturtulmayan hiçbir yapı gelecek vaad etmez. Eğer sağlıklı bir ulusal oluş sağlanacaksa, tarihten gelen köklerimiz üzerine bina edilmelidir. Tarihimiz incelendiği zaman milletimizi dininden, örfünden, kültüründen ayrı düşünemezsiniz.

 

Türk milletinin ulus devlet olmasının en belirgin özelliği; “içindeki hiçbir farklılığı, ayrılıktan saymayıp, birlikteliğe çevirmesini bilmesidir.”

 

Şu anda aziz Türk milleti zor dönemlerden geçerken, adeta işgal manzaraları yaşanırken, topraklarımız satışa sunulurken, etnik ve dinsel ayrılık rüzgarları eserken, bu gidişe dur diyebilecek ulusal birlik şarttır. Ulusal birlik ise, milletin değerlerinden ayrı düşünülemez.

 

Şimdi bu vatanın her ferdine düşen görev; ulusal bütünlüğümüzü bekleyen tehlikelere karşı uyanık olmak, nefsi arzularını, makam, mevki ve ihtiraslarını bir tarafa bırakmak ve geleceğimizi kurtarmak için her türlü gayreti ortaya koymak; "milletin değerlerini tanımak, ulusal çıkarlarını düşünmek ve ulusal mutabakatın oluşmasını sağlamak olmalıdır."

 

***

Referandumdan hemen sonra yaptığı açıklamada, bu konudaki ilk adımı Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş atmış, ulusal mutabakat çağrısı yapmıştır.

Prof. Dr. Haydar BAŞ yapmış olduğu basın açıklamasında; “ülkenin getirildiği şu noktada peşkeşçi zihniyeti yok etmek için Halkçı ve Milliyetçi tabanın birlik oluşturması gerektiğini” söyledi..

 

UĞUR KEPEKÇİ

www.ugurkepekci.com

 

Bu yazı 322 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar