Attila İlhan’ı Saygıyla Anıyoruz
Reklam

Attila İlhan'ı Saygıyla Anıyoruz

Çalışmalarıyla Türk edebiyat ve düşünce dünyasına önemli katkıları olan Attila İlhan’ı ölümünün 12. Yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

14 Ekim 2017 - 16:19 - Güncelleme: 16 Ekim 2017 - 09:16

Attila İlhan 11 Ekim 2005’te 80 yaşında iken hayata gözlerini yumdu. Türk şair, romancı, düşünür, deneme yazarı, gazeteci, senarist ve eleştirmen Attila İlhan, şiirleri kadar görüş ve düşünceleri ile de Türkiye’de önemli bir hayran kitlesine sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Ayrıca tam bir Mustafa Kemal Atatürk aşığı olan Attila İlhan lafla Atatürkçü olunamayacağını savunurken, gerçek anlamda Atatürk’ü tanımamız gerektiğini önemserdi.

Attila İlhan Kimdir?

15 Haziran 1925 tarihinde İzmir'in Menemen ilçesinde doğdu. İlk ve orta eğitiminin büyük bir bölümünü İzmir ve babasının işi dolayısıyla gittikleri farklı bölgelerde tamamladı. İzmir'de Karşıyaka Cumhuriyet İlkokulu ve Karşıyaka Ortaokulu'nu bitirdi. Atatürk Lisesi'ndeki öğrenciliği sırasında Türk Ceza Kanunu'nun 141. maddesine aykırı davrandığı gerekçesiyle tutuklandı ve okuldan uzaklaştırıldı. Danıştay kararıyla eğitimi sürdürme hakkını kazandı. İstanbul'da Işık Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki yüksek öğrenimini yarıda bıraktı. 6 yıl aralıklarla Paris'te yaşadı. Türkiye'ye döndü. Çeşitli gazete ve dergilerde çalıştı.

İlk şiiri olan "Balıkçı Türküsü" 1941'de Yeni Edebiyat Dergisi'nde yayınlandı. Duvar kitabına aldığı Cabbaroğlu Mehemmed şiirinin 1946 CHP Şiir Yarışması’nda ikincilik almasıyla tanındı. 11 Ekim 2005 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucunda İstanbul'da öldü.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2901 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te Jandarmadan PKK Operasyonu
Kilis’te Jandarmadan PKK Operasyonu
Elbeyli'de Hayati Eğitim
Elbeyli'de Hayati Eğitim