Rana Elik’ten Sesleniş
Reklam

Rana Elik'ten Sesleniş

Sonsöz Gazetesi'nde yazdığı köşe yazıları ile basın hayatına devam eden Rana Elik, son köşe yazısını son günlerde sıkça gündeme gelen "Milli Para" konusuna ayırdı.

23 Ekim 2017 - 18:03

Rana Elik, Türkiye’nin ev sahipliğinde toplanan D-8 Zirvesi’nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın , “Biz yerli, milli paralarla ticaretimizi yaptığımız takdirde ülkelerimiz ciddi manada kazanacaktır. Bir takas odası kurulması için merkez bankalarımızı bir araya getirelim” demesini hatırlatarak başladığı yazısında;

"Çok doğru söyledi. Bütün karamsarlığım gitti birdenbire ekonomimiz adına ümitlendim.

Biliyorsunuz bütün ülkelerle kendi paramız olmayan Euro ve Dolar’la ticaret yapıyoruz. Düşünün ki Çin’den bir şey alıyorsunuz veya oraya bir şey satıyorsunuz, ödemeyi de Dolar veya Euro’yla yapıyorsunuz. Peki, Çin’in milli parası dolar mı Euro mu? Yoksa Türkiye mi Dolar veya Euro kullanıyor?

Her iki ülkenin de resmi parası Dolar veya Euro değilken birbirleriyle ticareti bu paralarla yapmaları aslında yanlış bir şey, dahası, bu paraların ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey değil. Bu paraları ödeyebilmek için Dolar veya Euro satın alıyoruz ya da bulunduruyoruz. Kazanan tabi ki Dolar ve Euro oluyor, kaybeden ise diğer para birimleri. O nedenle cumhurbaşkanının söylediği bu sözü çok doğru ve yerinde buluyorum." diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söyleminden duyduğu memnuniyeti ifade ediyor.

Rana Elik, yazısının devamında "Sezar'ın hakkını Sezar'a verelim" diyerek “her ülke kendi parasıyla alışveriş yapsın”söylemini dünyada ilk kez gündem eden Prof. Dr. Haydar Baş'a dikkat çekiyor: 

"Tam 25 senedir, adını kendisinin koyduğu, “milli ekonomi modeli” diye tutturan, “her ülke kendi parasıyla alışveriş yapsın” diye gittiği her yerde anlatan ve bunları kitaba döken kişi Prof. Dr. Haydar Baş’tır."


Duma'da tarih yazıldı

Bununla da yetinmeyen Rana Elik, okurları ile bir hatırasını paylaşıyor:

"Meltem TV de çalıştığım zaman, Rusya federasyonu parlamentosunun alt kanadı olan Duma’da Haydar Baş bir konuşma yapmıştı. Meltem TV ekranları dışında hiçbir yerde haber olarak geçmedi. Ben de Televizyon kanalı tarafından davet edildiğim için oradaydım ve izledim. Bir heyet olarak oradaydılar ve Haydar Baş konuşma yaptı. Bir Rus ekonomi profesörü de Haydar Baş’ı orada öve öve bitiremedi." diyerek;  Duma'da Prof. Dr. Haydar Baş'ın yaptığı tarihi konuşmadan ve kapitalizmin yıkılışına yaptığı şahitlikten bahsediyor.   


Elik'in temennisi ve ülkemizdeki yöneticilere seslenişi 

Yazının devamında ise ileriye dönük temennisinden bahsederek, adeta ülke yöneticilerine seslenişte bulunuyor :

" Sayın cumhurbaşkanı bu modeli dillendirdiğine göre, sanırım Haydar Baş’ın hayalinin gerçekleşmesi de çok uzak değildir. Gerçekten de bu yolla ticaret yapan D8 ülkeleri, Amerika ve Avrupa yerine kendi ekonomilerine hizmet etmiş olurlar. Zaten Rusya ve Çin aralarında ticareti, bu şekilde, birkaç yıldır yapıyorlar.

Diğer ülkeler de aynı şekilde davranırsa özellikle bizim ödemelerimizi Türk parası ile yaparlarsa, belli bir miktar Türk parasını istihdam etmek zorunda kalacaklar.

Ödemeleri Türk parası ile yapabilmek için Türk parası satın alacaklar. Bu avantaj diğer ülkeler için de geçerli olacak. Bu durumda sizlere “milli ekonomi modeli- MEB” kitabını okumanızı tavsiye ederim, gerçekten içinde daha önce okumadığınız bilgiler bulacaksınız."

 

 

Rana Elik Kimdir?

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitimi bölümünü bitirdi. TRT - Star 1 tv - Kanal 6 'da uzun yıllar spikerlik yaptı. Ardından Amerika'da mesleki eğitimlere katıldı. Türkiye 'ye tekrar döndükten sonra, tv8, ETV, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 televizyonlarında ana haber bültenlerini sundu, yöneticilik yaptı. Halen Sonsöz Gazetesinde köşe yazarlığı yapmakta. 

Bu haber 4387 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet Ali Gunaydin Karabük
    1 yıl önce
    Keşke herkes sizin gibi Aydın namusu taşısa, alimin hakkını teslim etse.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Elbeyli’de Çocuklara Önemli Eğitim
Elbeyli’de Çocuklara Önemli Eğitim
Akkurt, Okul Müdürleri ile Toplandı
Akkurt, Okul Müdürleri ile Toplandı