Eyüp Sultan Camii
Reklam

Eyüp Sultan Camii

Camii İstanbul’un Eyüp semtinde Haliç kıyısında yer almaktadır.

31 Ekim 2017 - 13:03

İstanbul'un fethinden sonra 1458 tarihinde inşa edilmiştir. Öncesinde yanında inşa edilmiş olan Eyüp Sultan Hazretleri’nin Türbesi’nin yer alması ve padişahların burada kılıç kuşanması ile de İstanbul’un en önemli merkezlerinden birisi haline gelmiştir.

 

Peki Eyüp Sultan hazretleri kimdir?

Eyüp Sultan Hazretleri (Hz.Halid bin Zeyd Ebû Eyyub el-Ensârî), hicret sırasında herkesin Efendimizi evinde ağırlamak istediği zaman, peygamberimizin devesi Kusva’nın evinin önünde diz çökmesi ile bu şerefe nail olan sahabidir.

 

Medîne’den İstanbul’a 

Ebû Eyyûb el-Ensârî ilerlemiş yaşına rağmen İslâm için çalışmaktan hiçbir zaman geri kalmazdı. Cihad maksadıyla gerçekleştirilen İstanbul kuşatmasına katıldı ve şehrin fethedilmesi için büyük gayret gösterdi. Ancak bir sonuç alınamadı. Bu arada kendisi ağır bir şekilde hastalanarak yatağa düştü. Bir vasiyetinin olup olmadığı sorulduğunda İslâm ordusunun surlara yaklaşabileceği en ileri noktaya defnedilmeyi arzuladığını söyledi. Kuşatma esnasında vefat etti ve vasiyeti aynen yerine getirildi. Cenazesi yıkandıktan sonra bugün kendi adıyla anılan Eyüp Sultan’daki türbesinin bulunduğu yere defnedildi.

 Özellikle sabah namazı vakti Eyüp Sultan bir başka güzel...

İlk gittiğiniz sabah namazında duanızda bizlere de yer vermeyi unutmayın...

Bu haber 2784 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Elbeyli’de Çocuklara Önemli Eğitim
Elbeyli’de Çocuklara Önemli Eğitim
Akkurt, Okul Müdürleri ile Toplandı
Akkurt, Okul Müdürleri ile Toplandı