Kilis’te Organ Bağışı Haftası Etkinlikleri
Reklam

Kilis'te Organ Bağışı Haftası Etkinlikleri

3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle Kilis Devlet Hastanesinde sağlık personelleri tarafından çeşitli çalışmalar yapılıyor.

06 Kasım 2017 - 12:26 - Güncelleme: 08 Kasım 2017 - 10:12

Türkiye’de her yıl 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası münasebetiyle, Kilis Kamu Hastaneleri Birliği tarafından çeşitli etkinlikler ve tanıtımlar yapılıyor. Bu amaçla Kilis Devlet Hastanesinde kurulan stantta organ ve doku bağışı noktasında bilgilendirilmeler yapılırken, vatandaşlara konu ile ilgili broşürler dağıtılıyor.

Organ Bağışının önemi

Yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gereklidir.

Türkiye’de bağış oranı düşük

Türkiye’de organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sorun olarak gündemdeki yerini korumakta olup, yapılan bu tür çalışmalar ile organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması hedefleniyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1775 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Genel Müdür Sakarya’dan Kilis Barosuna Ziyaret!
Genel Müdür Sakarya’dan Kilis Barosuna Ziyaret!
Bin 200 CHP'li BTP Saflarına Geçti
Bin 200 CHP'li BTP Saflarına Geçti