Yeni Cami (Valide Sultan Camii)
Reklam

Yeni Cami (Valide Sultan Camii)

Yeni Cami (Valide Sultan Camii), İstanbul’un en güzel camilerinden biridir. 1597 yılında başlayan camii inşaatı, 1663 yılında tamamlanmıştır.

20 Ekim 2017 - 12:19 - Güncelleme: 20 Ekim 2017 - 16:57

Cami, III. Mehmet’in annesi Safiye Sultan’ın isteğiyle 1597 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. III. Mehmet’in ölümü üzerine inşasına bir süre ara verilse de IV. Mehmet’in annesinin çabası ile cami, 1663 yılında tamamlanmıştır. İstanbul’un en güzel yerlerinden birinde bulunan Valide Sultan Camii, tarihi boyunca birçok araştırmacı, seyyah, şair, ressam ve fotoğrafçıya esin kaynağı olmuştur.

 

Erken dönem Osmanlı mimarisi ile yapılmıştır

Cami, iki minarelidir ve her bir minarede üçer tane şerefe bulunmaktadır. Erken dönem Osmanlı mimarisi ile yapılan yapı bünyesinde bir avlu, darüşşifa, medrese ve hamam bulunmaktadır.

 

17. yy. dan kalma çiniler

 

Yeni Cami mavi, beyaz, turkuaz İznik çinili iç süslemeleri ile oldukça estetik bir görüntüye sahiptir. 17. yüzyıldan kalma bu çinilerin yanı sıra ayetlerin yazılı olduğu kabartmaları da mutlaka görmelisiniz. Caminin asma katında bir sultan locası bulunur. Bu loca gizli bir geçitle saltanat köşküne bağlıdır. Zaman içerisinde yıpranan cami, geçirdiği yenileme çalışmaları ile görkemli haliyle günümüze kadar gelmiştir.

Bu haber 2883 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BTP’den Vali Recep Soytürk’e Ziyaret
BTP’den Vali Recep Soytürk’e Ziyaret
Çalınan Güneş Panelleri Çöplükte Bulundu
Çalınan Güneş Panelleri Çöplükte Bulundu