Yüz Maskesi Takmaktan Memnun muyuz?

Yüz Maskesi Takmaktan Memnun muyuz?

Yüz maskeleri çalışıyor mu? Ne tür bir yüz maskesi en iyisidir? Maske nasıl takılır ? Sadece maske takmak bizi korumak için yeterli midir?

30 Mayıs 2020 - 17:34 - Güncelleme: 30 Mayıs 2020 - 21:45

Günlük hayatımızda maske takmak bir koruma katmanı olarak kesinlikle önerilir. Yüz maskesi takılması hem enfeksiyonun yayılmasını bir bariyer olarak engellemekte, hem de farkındalığı artırmaktadır.

Yüz maskeleri çalışıyor mu?

Son çalışmalar bize şunu gösteriyor. Koronavirüs ile enfekte olan bireylerin önemli bir kısmı herhangi bir bulgu vermeden bu hastalığı ayakta atlatıyorlar. Bunlara “hayalet hasta” diyebiliriz. İşte bu kişiler, farkında olmadan bu hastalığın yayılmasına en çok pay sahibi olanlar. Herhangi bir bulgu göstermeden önce virüsü başkalarına yayabilirler. Ardından virüsü yayan bu hastaların bazıların bulgular ilerleyen günlerde çıkabilecek iken, bazı kişiler de sadece taşıyıcı gibi rol alırlar.

Koronavirüs birbirleriyle karşılıklı yakın mesafeden konuşan insanlardan birbirlerine yayılabilir. Özelikle öksürürken veya hapşırırken 6 metreden daha az mesafeli insanlar arasında yayılım fazla. Bu durum, kişilerin hiçbir ateş, nefes darlığı veya öksürük gibi koronavirüs ile yaygın olarak bildirilen belirtileri olmasa bile geçerlidir.”

Maske takılması, COVID-19 gibi bir virüs taşıyan solunum damlacıklarında nefes almamızı her zaman yüzde yüz engellemeyebilir. Ancak, enfekte olursanız, belirtiler olsun veya olmasın, başkalarını korumanıza yardımcı olacaktır. Ve belki de en önemlisi, maskeleri, sosyal uzaklığın ve doğru öksürük görgü kurallarının güçlendirilmesine yardımcı olur. Bu da virüsün yayılım hızını kırar.

İnsanlar, fark etse de fark etmese de her gün yüzlerce kez ellerini yüzlerini götürüler. Maske takılması, kişinin elini yüzüne dokunmasını önleyebilir.

Ne tür bir yüz maskesi en iyisidir?

N-95 solunum cihazları gibi kişisel koruyucu ekipmanlar ya da cerrahi maskeler takılması şart değildir. Bunlar sağlık çalışanları ve ilk müdahale ekipleri için üretilmiştir.  

Basit yüz maskeleri, hatta evde yapabileceğiniz kumaş çeşitleri bile virüsün yayılmasını azaltmada çok etkilidir.

Maske nasıl takılır ?

·        Rahat olmalı, ancak yüzün kenarlarına karşı rahat oturmalıdır.

·        Bağları veya kulak halkaları ile sabitlenmesi gerekir.

·        Birden fazla malzeme katmanı ile yapılmalıdır.

·        Kısıtlamadan nefes almanıza izin vermelidir.

Yüzüne dokunmaktan kaçının !

Maske veya yüz kapağı takarken yüzünüze daha fazla dokunmak istemeniz doğaldır çünkü size yabancı veya komik gelebilir.  Ama kesinlikle yüzünüze dokunmadan önce ve sonra ellerinizi iyice yıkamayı ihmal etmeyin.

Maskenizi kısa bir süre için çıkarmanız gerekiyorsa, iç yüzeyi içeriye ve kendisine karşı gelecek şekilde katlayın. Bu, depolama sırasında iç yüzeyin dış yüzeyle temas etmesini önleyecektir.

UNUTMAYALIM, maske takarken bile, bu salgını çok ciddiye almalı, sosyal mesafeyi uygulamaya koymalıyız. Maske takmak, sosyal mesafe uygulaması ile bir bütündür. Maske takan kişilerin de bir araya geldiklerinde sosyal mesafe kurallarına uymaları şarttır.

(kilispostasi.com Haber Merkezi)

Bu haber 1453 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni Taziye Evi Protokolü İmzalandı
Yeni Taziye Evi Protokolü İmzalandı
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı