Zeytin Üreticilerinde Heyecanlı Bekleyiş

Zeytin Üreticilerinde Heyecanlı Bekleyiş

Kilisli zeytin ve zeytinyağı üreticisi Şerif Mercimek, Ekim ayının sonunda başlayacak zeytin hasadı için üreticilerin heyecanlı olduklarını belirtti.

26 Eylül 2020 - 13:35 - Güncelleme: 26 Eylül 2020 - 13:43

Zeytin hasadı öncesinde bir açıklama yapan Mercimek, Türkiye’nin önemli zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden biri olan bölgemizde Ekim ayı sonunda zeytin hasadının başlayacağını söyleyerek, “Zeytin üreticilerimizin hasat için heyecanlı bekleyişleri sürüyor. Kaliteli ürün elde edebilmek için biz üreticiler, kendi imkanlarımızla zeytin ağaçlarının bakımını yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Kalitemiz tartışılmaz

Kilis’in zeytini ve zeytinyağının kalitesinin tartışılmaz olduğunu vurgulayan Mercimek, “Bizler de ekmeğimizi kazandığımız atalarımızdan dedelerimizden kalan zeytinliklerimizin bakımlarını düzenli şekilde yapıyor ve bazı yerlerde ağaçlarımızı gençleştiriyoruz. Daha fazla ve kaliteli ürün alabilmek için zeytin ağaçlarının bakımlarının sürekli şekilde yapılmasının gerektiğini çok iyi biliyoruz. Geçen yıla göre biraz daha iyi bir yıl geçireceğiz, rekoltemizde bir artış bekleniyor, sektörde bir 'var yılı', bir 'yok yılı' vardır. Bu durum bölgeye göre değişir. Bu sene de 'var yılı'” diye konuştu.

Türkiye'de zeytinyağı tüketiminin hala istenilen seviyelerde olmadığını vurgulayan Mercimek, dünya ile kıyaslandığında hala çok gerilerde olunduğuna işaret etti.

Tüketimde çok gerideyiz

Akdeniz Havzası üreticilerinden İtalya, İspanya ve Yunanistan'da kişi başı yıllık zeytinyağı tüketiminin 15 litrenin üzerinde olduğuna parmak basan Mercimek, “Hatta 20-21 litreyken, bizde bu tüketim yılda 2 litre. Bu kadar tanıtım sonucu 1,5 litreden 2 litreye çıktı. Henüz gidecek yolumuz var. Türk insanı, zeytinyağı üreticisi olduğu halde henüz zeytinyağını keşfedebilmiş değil. Bilgi ve bilinç eksikliği, önemsememe var. Üreticiler olarak toplumu bilgilendirmemiz gerekir” dedi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2990 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • drhakan yıldırım
    3 hafta önce
    şerif mercimek gerçekten kilis sevdalısı biri birşeyler yapmaya çalışıyor edirneden bu haberi okudum gerçekten kilis zeytinyagı kendi sayesinde dünyaya tanıtıldı teşekürler
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Canımız Toprakta Bedenimiz Dimdik Ayakta''
Metruk Binanın Yarısı Yıkıldı
Metruk Binanın Yarısı Yıkıldı