Zeytinyağı Rekoltesi 10 Bin Tona Yaklaştı
Reklam

Zeytinyağı Rekoltesi 10 Bin Tona Yaklaştı

Kilis’in önde gelen zeytinyağı üreticilerinden Şerif Mercimek, bu yıl Kilis’teki zeytinyağı rekoltesini açıkladı.

04 Nisan 2019 - 10:59 - Güncelleme: 04 Nisan 2019 - 12:15

Zeytinyağı üreticisi Mercimek 2018- 2019 zeytin ve zeytinyağı üretim sezonuna ilişkin rekolte tespit çalışmaları yaptığını belirterek "Kilis'te, 26 bin hektarda zeytin tarımı yapılmaktadır. Bölgemizde yaklaşık olarak 30-35 bin ton zeytin toplanarak,  bu zeytinlerden yaklaşık olarak 9000 - 9500 ton zeytinyağı elde edilmiştir” dedi.

Zeytinyağı kalitesinde sıkıntı yok

Mercimek, zeytin ve zeytinyağının bölgenin ekonomik ve sosyal anlamda gelişmesinde önemli bir faktör olduğunu vurgulayarak, “Zeytincilik nüfusun beslenmesi, tarıma dayalı sanayi sektörünün hammadde ihtiyacını karşılaması, potansiyel yapısı ile ihracata yaptığı katkı, istihdam sağlaması vb nedenlerle tarım ekonomisi açısından önemli bir sektör olup önemli fonksiyonlar üstlenmektedir.

Zeytinyağı bizim bölgemizin vazgeçilmezidir. Bölgemizin nesilden nesile aktarılan kültürel bir mirasıdır. Çok önemli bir zenginliğimiz ve kültürel mirasımızdır. Özellikle bölgemizde yüksek kalitede zeytin ve zeytinyağı üretilmektedir.  Zeytinyağlarımızda kalite olarak hiçbir sıkıntımız yoktur” diye konuştu.

Kilis Zeytinyağı Markalaşmalı

İnce kabuğu, küçük çekirdeği ve oldukça yüksek yağ oranına ile Kilis Zeytininin bu niteliğiyle sofralık olmadığını hatırlatan Mercimek, “Kilis yağlık adıyla milli çeşit listesine girmiş Kilis, yağlık zeytin ağacı ile kaplıdır. Kilis yağlık çeşidi, uygun hasat ve işlem yapılması halinde asit oranı çok düşük (1'den aşağı)  çıkarken, özel aroması ve yüzde 35'e kadar yağ verim oranı ile şehrimizin önemli bir değeridir. Amacımız Kilis Zeytinyağını markalaştırarak, koordineli bir çalışma ile sektörümüzü çok üst noktalara taşımaktır” dedi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1542 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Prof. Dr. Haydar Baş'ın Hukuk Danışmanından Flaş Açıklama
Prof. Dr. Haydar Baş'ın Hukuk Danışmanından Flaş Açıklama
İnönü İlkokulunda
İnönü İlkokulunda "Kanlarımızı Veriyoruz" Bağış Etkinliği