Hayal kurmayı öğrenmeliyiz


Daha önceki bir yazımızda “hayali olmayanın geleceği olmaz” başlığı altında ölümsüz işler başaran liderlerin, ya da buluş sahibi insanların, eriştikleri başarılarının temelindeki hayallerinden ve hayallerini oturttukları temelin sağlamlığından bahsetmiştik.

Hayal terimini uzun zamandır unutmuştuk. Geçen sene Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanlığı kongresine gittiğimizde karşımıza bir slogan olarak çıkan “var bi hayalimiz” sözünü afişlerde görmüştük.

Önceleri sanki sıradan bir söz gibi anlaşılabilecek bu sözün Av. Hüseyin Baş tarafından sık sık gündeme getirildikçe ve kendisi tarafından içi dolduruldukça ne kadar önemli bir eylem olduğunu da öğreniyoruz.

Son zamanlarda kuantum düşünce sistemleri ile alakalı bazı eserler okuyorum. Orada da hayal etmek hakkında çok ciddi uyarılar okudum. Düşüncenin gücünü, fiziki olayların gerçekleşmesinde hayalin oynadığı rolün detaylarıyla izah edildiğini gördüm. İlgimi çeken birkaç tespit aktarmak isterim:

“İnsanlar bir konuda çözümsüzlük yaşıyor ve çözüme bir türlü ulaşamıyorsa, hayallerinin tükendiğine işarettir.”

“Hayalin bittiği konuda o alan, insanlara kapanmış sayılır.”

“Hayal, engelleri aşmakta en büyük itici ve çözücü güçtür.”

“Hasta bir insan dahi hayal gücüyle kendini tedavi edebilir.”

“İnsan düştüğü çukurlardan kendisine sarkıtılan hayal ipine sarılarak çıkabilir”

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Av. Hüseyin Baş Gaziantep il kongresinde hayal konusuna yine değindi. Hatırlatmak istersek:

“Bana, 'hayalperest' diyorlar. Boşuna demiyoruz 'var bi hayalimiz' diye. Biz hayallerimizi gerçekleştirebilecek kabiliyete sahip hayalperestiz. Öyle hayal kurup, gece uyuyup uyanıp kendi hayatımızı yaşamaya devam etmeyiz. Biz hayalimiz varsa o hayalimizi gerçekleştiririz. Gerekirse onun peşinde canımızı veririz. Çünkü Atatürk bunu yaptı, çünkü benim babam Haydar Baş bunu yaptı, çünkü Hacı Bektaş bunu yaptı, çünkü bu Anadolu'nun mimarı Alparslan bunu yaptı, İmam Ali bunu yaptı, biz de bugün bunu yaparız.”

“Başarıya giden yolda mutlaka insanın hayalleri olmalıdır. Zaten milletimizin hayal kurmalarına engel olarak bizi bu hale getirdiler. İnsanlar, olabilecek şeylere bile hayal kurma yeteneklerini kaybettikleri için kolay kolay inanamıyor. Bu sebeple ‘var bi hayalimiz’ vurgusuyla milletimize hayal etmesini sağlayacak ve mutlu neticeye ulaşacağız.”

Bu yazımızı okuyunca şöyle bir etrafınıza bakınız. Mutsuz insanların hayal etmekten ne kadar uzak olduğunu görürsünüz. Çözüm karşımızdadır. Hayal kurmayı ve hayalinize doğru koşmayı öğrenmeye bir başlayın, kendinizi ne kadar huzurlu ve zinde hissedeceksiniz.

“Var bi hayalimiz” diyerek, bize hayal etmeği hatırlatan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Av. Hüseyin Baş’a minnet borçluyuz.