Modern Basınçlı Sulama Sistemleri Projelerinin Tamamına Hibe...

Modern Basınçlı Sulama Sistemleri Projelerinin Tamamına Hibe Desteği

Kilis’te 111 Modern Basınçlı Sulama Sistemleri projesinin tamamına toplam 2.8 milyon TL hibe desteği onaylandı.

22 Haziran 2021 - 14:31 - Güncelleme: 22 Haziran 2021 - 14:40

Hibe programı kapsamında Kilis’te 131 başvuru arasında yapılan değerlendirme çalışmaları sonucunda; 111 proje başvurusu uygun görülerek Bakanlığa gönderildi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan İl Müdürü KÖKÇÜOĞLU;“İlimiz konum itibariyle kurak bir bölgede yer almaktadır. Yer üstü suların az olması sebebiyle çiftçilerimiz arazilerine derin kuyular açmakta ve zor şartlar altında sulu tarım yapmaya çalışmaktadırlar.  Kırsal Kalkınma Destekleri Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Programı kapsamında 2021 yılı itibariyle ilimizde 111 proje kabul edilmiş ve Bakanlığımızdan 2.798.745,79 TL hibe bütçesi talep edilmiştir. Ancak İlimize ayrılan 1.211.247,60 TL bütçe doğrultusunda uygulama rehberi esas alınarak yapılan puanlama neticesinde 78 proje asil olarak belirlenmiş ve 33 proje yedek olarak belirlenmişti.

  İlimizdeki tarımsal üretim ve kuraklık da dikkate alınarak talep edilen bütçenin tamamının İlimize tahsis edilmesi için yaptığımız yazışmalar neticesinde yedek olarak belirlenen 33 adet projeye ait 1.589.322,79 TL bütçe daha ilimize tahsis edilmiştir. Böylece ilimizdeki tüm sulama başvuruları hibe kapsamına alınmıştır.Projeler tamamlandığında İlimiz çiftçilerine toplamda 111 projeye 2.8 Milyon TL hibe desteği sağlanmış olacaktır.

Bu kapsamda İlimizde üretim yapan tüm çiftçilerimiz adına Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’ye, Bakan Yardımcımız Ayşe Ayşin IŞIKGECE’ye, Genel Müdürlerimize, konuyu Sayın Bakanımıza aktaran Milletvekillerimize, İlimiz projelerine desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz Recep SOYTÜRK’e ve desteklemelerin ilimiz çiftçilerine ulaşmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım” dedi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 826 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vakıf Altunışık Vefat Etti
Vakıf Altunışık Vefat Etti
BTP Liderinden Kurban Bayramı Mesajı
BTP Liderinden Kurban Bayramı Mesajı