KİLİS' TE KUDUZ KINASI (3.Bölüm)
Aysel Masmanacı Beşoğlu

Aysel Masmanacı Beşoğlu

KİLİS' TE KUDUZ KINASI (3.Bölüm)

12 Ocak 2021 - 23:47

Antepli  ve Kilisli komşuların şakalarıyla kuduz kınası güzel ve neşeli başladı. Kuzine sobanın üstünde koca bir tencerede  kocabaş  ( şeker pancarı ) ve  bir tencere de buğday hediği kaynıyordu. 

“ - Getiring  , anam  getiring  şu köpeyi getiring  bakım .  Zeliha  Bacım’ ın bacağını nasıl ısırırmış cin  çalasıcsıa da dert tutasıca !  Aha şu teze gelini de düşünde ısırmış! Kırtçalasıca da ,  han evi haraba kalasıca ! 

Derken bir baktık ki  siyah kartondan  yapılmış bir köpek  maskesini başına geçirmiş bir kadın içeri girdi . Doğruca Zeliha Teyze ‘ nin üstüne üstüne geldi.  Ağzını uzatıp bacağını ısırır gibi bir hareket yaptı. Zeliha Teyze de elinden itelercesine hoşt.. hoşt ! diye köpeği kendinden uzaklaştırmaya çalıştı. Zeliha Teyze sanki o anı bir  daha yaşıyordu. Yüzü kıpkırmızı olmuştu. 

 -  “GEÇTİ DE GİTTİ MAŞALLAH !

GEÇTİ DE  GİTTİ MAŞALLAH ! “ Diyerek zılgıt çaldılar! Zılgıtlar kesilince köpek maskeli kadın  bu defa rüyasında kendisini köpek ısıran  genç kadının üzerine  yürüdü  .  Ellerini kadının göğsüne üç defa sürdü. Kadınlar bu defa : 

- “ SÜTÜ GELDİ MAŞALLAH

   SÜTÜ GELDİ MAŞALLAH “ diyerek yine zılgıt çaldılar. Genç kadın elini göğsüne koydu. Sanki göğsünden yeniden süt gelmiş gibi yüzünde  bir gülümseme ile bakıyordu...

Kendi kendime. Bu da bir tür terapi  !

Tamamiyle psikolojik bir durum diye düşündüm.

- Deying bakalım vurung  dürbekeyi.. ( dabrukayı ). Kez Emine çal ! 

Kak bakalım Şaziye sen yeğin güzel oynag  ! Kalk de ! Nazlanma !

- Ben bilmem vallah ! Aha Eyyüş ‘ ü kaldırıng ! Eyyüş :

- Ben oynamayı bilmem vallah!

- De hös  hoşşik ! Yalan söyleme , şimdi çarpılıng vallah !  Nasıl da nazlanor !  Kuduz kınası deği  hesaba almong zahar !

Başka kına olsa kıvırıg amma.. ! 

 Şaziye ile Eyyüş  bir oynadılar, ağzım açık  kaldı ! 

- Kez Entepli gel bakım siz de oynayıng. Neyi oynucuguz? 

Sarışın , uzun boylu bir kadın ortaya girdi.  Şeyi  çalın bee..

- Neyi çalak  bacım  söyle  !  

 “  Bahçalarda mor beni

Verem ettig sen beni ! 

Nasıl verem olmayım

Eller sarıyor seni ! “

Türkünün ritmine uygun oynuyordu. 

Sonra Kilisli komşular oyuna kalktılar. 

Kilis türküsünü çalıp söylememeye başladılar.

- ZEYTİN YAĞI YİYEMEM AMAN ....

BASMA DA FİSTAN GEYEMEM  AMAN...

BASMA DA FİSTAN GEYEMEM AMAN !

SENİNG KİMİ CAHALA 

BEN EFENDİM DEYEMEM  AMAN !

Şaziye ortaya girdi oynamaya başladı. 

Orta boylu esmer bir kadındı.  Zeliha Teyzenin gelinleri pek süslenmişlerdi. Kuaföre gidip saçlarını yaptırmışlardı.  İkisinde oynamaya başladılar. 

Gece bir hayli geç olmuştu. Saat neredeyse 24 ‘ ü geçiyordu. Kadınlar da oynamaktan yorulmuşlardı. Sobanın üstünde kaynayan şeker  pancarları dilim dilim soyuldu. Tabaklara yerleştirildi yanına da mayıanalı ( anasonlu ) hedik koydular.  Hediğin üstüne isteyen tarçın ve toz şeker, isteyen ceviz  serperek yediler. 

 Zeliha teyze ‘ nin gelinleri  ortalıkta dönüyorlardı. Sonra iki gelin oynamaya başladılar. İkisi de birbirine nisbet yaparmış gibi  birbirini süzerek oynuyorlardı. En son da: “ Antep ‘ in etrafı Gül ile diken/Ayrılıktır belimi büken ! /Sinem’i saraydım derken/Felek bizi nazlı yârdan ayırdı. “ 

Türküsünü söyleyerek oynadılar.

Durun  dedi  orada oturan bir kadın size bir fıkara angladım. 

- Anglat  dediler kadınlar. 

...fıkralar, hikayeler devam etti...Bazı kadınlar esnemeye başladılar.

 “ - Heç boşuna esnemeying  bacılar... böylece ( bu gece )  gün ağarıncaya  gadar uyumak yok !  Uykusu gelen  getsing  yüzünü  , gözünü yıhasıng ! ( yıkasın )  kuduz kınsında uyunmaz. Uyursangız tılısım bozulur dedi . “  Zeliha teyzenin kızı. Kağın bakım gelinler , micedderening  ( mercimekli plav )  mercimeğini vurung da  anca bişer. 

- Ay bir de bu saatten sonra yemek mi pişireksiniz ?  Dedim. 

- Adet böyleymiş  dedi yanımda oturan bir hanım. Devlet hastanesinde ebeymiş ! 

Sevimli , hoş sohbet bir hanımdı. 

-“ Ben ilk defa böyle bir  kınaya katıldım. Çok tuhafıma gitti  . “ dedi. 

- Doğrusunu isterseniz , ben de ilk defa görüyor ve yaşıyorum böyle birşey...

***

Saatler nasıl da ilerlemişti. Saat 4. 30 ‘ u   gösteriyordu .. Uykusuzluğa dayanamayanlar hepimize iyi geceler dileyerek gittiler.  Sofraya Müceddere tabakları dizildi. Yanında turşu ,  ayran , sulu salata ...   Herkes yemeğini yedi, çayını içti.  

- Kız Endam hamam hazır mı ? 

- Hazır  teyze dedi gelin. 

Zeliha Teyze ‘ yi banyoya soktular  o sırada sabah ezanı okunuyordu. Tan  yeri yavaş yavaş aydınlanıyordu . Banyosunu yaptırdılar . Başına tasla suyu dökeken  dualar okudular. Köpeğin ısırdığı yeri ve  başını ovdular. Boy abdesi  de aldırıp giydlrdiler.Daha sonra herkes evine dağıldı. 

Zeliha teyzenin yüzündeki huzur ve mutluluk gözden kaçmıyordu. Yüzü gülüyordu. Zaten köpeğin ısırdığı  yara çoktan iyileşmişti.  Sütü kesilen kadın erken gitmişti bebeği ağlıyormuş. 

Kadının iki gün sonra sütü gelmiş ! Öyle söylediler.

Düşünüyorum da şimdi. Kuduz kınası da olsa ,  komşu ve akrabalarla bir araya gelerek sohbet , muhabbet etmek ,  birlikte yiyip , içme.  , oyunlar, köpek maskesiyle bir tiyatro sayılacak o oyunda hep beraber rol alarak oynamak, eylenmek, hoşça vakit  geçirmek! Kaybolmaya yüz  turmuş ,  örf ve adetlerimizi yeniden hatırlamak , hatta bilmediğimiz  kültür değerlerimizi öğrenmek kadar blr şey  olabilir mi ? Burada bana da düşen bir mutluluk payı var.

Memleketimin  yaşayan bir  kültür değeri olmak ! 

Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim.  ~ KALIN SAĞLICAKLA ~

AYSER MASMANACI BEŞOĞLU

Eğitimci şair ve yazar 

30 Ocak 2019 / Gazİantep

Bu yazı 736 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar