Kilis'te Nefse Hamamı 1. Bölüm
Aysel Masmanacı Beşoğlu

Aysel Masmanacı Beşoğlu

Kilis'te Nefse Hamamı 1. Bölüm

24 Ocak 2021 - 22:30

Değerli okurlarım, Siz değerli arkadaşlarımın ve dostlarımın istekleri üzerine Kilis’imizin bir başka geleneği olan “LOHUSA HAMAMI“ kültürümüzü de kaleme aldım. Ben de siz sevgili dostlarımın isteğini baş tacı ederek, öncelikle Kilis’imizin en büyük tarihî anıtlarından olan PAŞA HAMAMI‘ nın kısa bir tarihçesinden söz etmek istiyorum.

Kilis‘in Tekke Mahallesi Sabah Pazarı yöresinde bulunan Paşa Hamamı, dikdörtgen planlıdır. Sivri kemerli bir niş içinde bulunan cümle kapısı oldukça görkemlidir. Bu kapının düz atkısı, üzerindeki silmelerin yukarısında devam etmektedir.

Mimari bakımından şaheser bir yapı olan hamamın cephesi, tamamen sarı ve siyah taşla yapılmıştır. Kapının sağında hamamın soğukluğuna açılan üç pencere vardır.

1560 yılında Emir Canbolat tarafından yaptırılan ve şimdi Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait olan hamam 97 yıldan beri Özyardımcı ailesi tarafından çalıştırılmaktadır. Günün belli saatlerinde erkeklere ve kadınlara hizmet vermektedir. Kese yapanlara TELLAK, havlu ve yer  tahsis eden hizmetliye de NATIR denir.

Gaziantep ‘ in ilçesi  Nizip‘te Öğretmenliğimin üçüncü yılını çalışıyordum. Hafta sonu tatili için Kilise, ailemin yanına gelmiştim. Cuma günü öğleden sonra öğeencilerime İstiklal Marşını söyletip okulu paydos ederek çantamı kaptığım gibi Barak köylerinden gelen minübüslere atlayıp Antep‘e, sonra da aktarmalı olarak Kilis minübüslerine binip Kilis’e geliyordum. Pazar akşamı da aynı şekilde Samandöken Köyü‘ ne tekrar dönüyordum.

Yine böyle bir hafta sonu tatiline gelmiştim. Annem, cumartesi  günü yeğeninin lohusa  hamamı olduğunu söyledi. Ben hafta içi köyde olduğun için cumartesi günü ne almışlar.

-Ne hazırlayalım acaba kızım? 

- Ay anne ne hazırlayacağız Allah aşkına, orada yemek mi yenir yaaa ?

- Kızım boş gidilir mi hiç? Alem yiyecek, biz de herkesin ağzına mı bakıcık?

- Ya o ter kokusunun içinde, milletin yıkandığı yerde yemek falan yiyemem ben!

AYSEL MASMANACI BEŞE

EĞİTİMCİ-YAZAR-ŞAİR

 

Bu yazı 773 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar