10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun!
Reklam

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun!

Eğitim Sen Kilis İl Temsilcisi Başkanı Özgür Çakmak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

10 Ocak 2019 - 09:56 - Güncelleme: 10 Ocak 2019 - 10:23

Çakmak mesajında şunları dile getirdi: Değerli Basın Emekçileri; basının tarihini uygarlığın tarihinden ayırmak mümkün değildir. Gazetecilik, dünya tarihini değiştiren bir meslektir. Haber alma hakkının en temel haklardan biri olduğu günümüz dünyasında yazılan bir yazı, yapılan bir haber; şehrin ve ülkenin geleceği için konan bir tuğladır. O nedenle basının haberi verme tarzının toplumu şekillendirdiğini unutmamak gerekir.

Ülkemizde modern gazeteciğin başladığı 1860’lardan, sansürün kaldırışı kabul edilen II.Meşrutiyet’ten (1908) bu yana bir bakıma değişen fazla bir şey olmamıştır. Halkın gerçek haber ve bilgiyi almasını sağlayan televizyonlar, gazeteler ve gazeteciler zorlama gerekçelerle baskı altına alınmaktadır. Ülkemizde Hasan Fehmi'nin öldürülüşünden günümüze, gerçekleri yazmaktan ve tehditten korkmayan onlarca gazeteci katledilmiştir.

Unutulmamalıdır ki haber alma bir haktır ve eleştirilmekten hoşlanmayan güçlerin toplumun haber alma hakkı çerçevesinde bu önemli görevi gerçekleştiren basın emekçilerine karşı uyguladıkları baskılara karşı gerçek duruş, ancak basın çalışanlarının dayanışması ve hukuk devletinin tesisi ile mümkündür.

Ülkemizde gerçek bir basın özgürlüğünün kurumsallaşması dileklerimizle bu önemli mesleği icra eden ve her kademede çalışan siz basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyoruz.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 607 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BTP Kilis İl Teşkilatı Tele Konferans ile Bayramlaştı
BTP Kilis İl Teşkilatı Tele Konferans ile Bayramlaştı
Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi'nin Bayram Mesajı
Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi'nin Bayram Mesajı