30 Ağustos’ta Anadolu Türk Yurdu Haline Geldi
Reklam

30 Ağustos'ta Anadolu Türk Yurdu Haline Geldi

Trabzon’da düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı programındaki konuşmasında Büyük Taarruz’un Türk milletinin en büyük zaferi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, “Bu savaştan sonra Anadolu Türk yurdu haline geldi” dedi.

02 Eylül 2019 - 11:30 - Güncelleme: 16 Eylül 2019 - 12:00

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Trabzon İl Başkanlığı coşkulu bir 30 Ağustos Zafer Bayramı programına imza attı. Trabzon halkının yoğun ilgi gösterdiği programa Bağımsız Türkiye Partisi kurmay kadrosu da katıldı. İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşuyla başlayan programda BTP kurmayları, günün anlam ve önemi üzerine birer selamlama konuşması yaptılar. Heyecan dolu programın kapanış konuşmasını ise BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yaptı. Büyük Taarruz'un Türk milletinin en büyük zaferi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, "Birinci İnönü, İkinci İnönü, Sakarya Meydan Muharebesi ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi'yle Büyük Taarruz'la Anadolu düşmandan temizlenmiş, Anadolu'nun Türk yurdu haline gelmesi sağlanmıştır. Yani bu savaşlardan sonra Anadolu Türkleşmiştir" dedi.


Anadolu Müslüman'ı Türkoğlu Türk'tür

Konuşmasında Anadolu'nun Türkleşmesinin Hacı Bektaş-ı Veli ile başladığını ifade eden BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Esasen Anadolu'nun Türkleşmesi Hacı Bektaş-ı Veli ile başlıyor. Hacı Bektaş, Ahmet Yesevi Hazretlerinin gönderdiği ekiple Anadolu'ya geliyor. Biliyorsunuz Hacı Bektaş-ı Veli'nin kabri de Hacı Bektaş'tadır. Gidenleriniz vardır, bana gitmek nasip oldu, gitmeyenlere de tavsiye ederim.

Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu'nun evliya çapında genelkurmay başkanıdır. Anadolu'ya geldiğinde buralarda bir tane Türk yoktu. Kimler vardı? Süryani, Keldan, Yezdani, Rum ve Ermeni vardı ama bir tane Türk yoktu. Hacı Bektaş'ın çok sevdiği annesi iyi bir Müslüman Türk'tü, babası ise Arap, yani Peygamber soyundandı. Peygamber soyundan olması aynı zamanda Ehl-i Beyt'in devamı anlamına geliyor. İslam'ın yayılmasında Ehl-i Beyt'in fonksiyonu çok ama çok yüksektir. Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu'da İslam'ı yaşamaya başladı. O'nu görenler Müslüman olmaya karar verdiler.

Tabii bu kısa bir süre içerisinde olan bir olay değil. Müslüman olan Hacı Bektaş'a bakıyor, 'Ben de Türk oldum' diyor. Onlara Hacı Bektaş, 'Siz Türk olun, kendinizi Türk olarak anlatın' demiyor. Yani Müslüman olanların tamamı Türk evladı oluyor. Şimdi onun için Anadolu'da Müslüman olanların tamamı Türkoğlu Türk'tür."

Türklük eşittir Müslümanlık

Atatürk'ün 'Ne Mutlu Türk'üm Diyene' veciz ifadesiyle Anadolu'yu Müslüman Türk kimliğine kavuştururken Hacı Bektaş-ı Veli'nin sahip olduğu anlayışı ortaya koyduğunu söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Merhum Mustafa Kemal Atatürk'ün de 'Ne Mutlu Türk'üm Diyene' diyerek ifade etmeye çalıştığı aynı zamanda 'ne mutlu Müslüman'ım' demektir.

Bunu unutmayalım, Atatürk iyi bir Müslüman'dır. Hoş Geldin Atatürk adlı eserimizde bunu delil ve kaynaklarıyla birlikte izah ettim. Hatta bir beyanında Atatürk, 'Ben meydan dedesi Kemal'im' demektedir. Böyle bir ifadeyle ilk defa karşılaşıyordum. Araştırdım, Şii yani Alevi anlayışında meydan dedesi demek, Kutbül Aktab'mış. Kutbül Aktab en büyük evliya demektir. Ben 'veliyim' diyor bizzat kendisi. 'Haydar Hoca Atatürk'e veli dedi' diye beni eleştiriyorlar.

Senin dilini eşek arısı soksun, ben demedim, Abdülkerim Paşa söyledi, Atatürk söyledi bunu. Ben de 'büyük bir evliyanın huzuruna gidiyorsunuz, mutlaka abdestli gidin' dedim. Yanış mı söyledim? Doğrunun doğrusunu söyledim."

Sağ da sol da Müslüman'dır

Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde 1980'li yıllarda hapishane hatıralarından bahseden Prof. Dr. Haydar Baş, "104 kişilik koğuşun 80'i soldan, 20'si sağdan 4 kişi ise bendendi" dedi. Hapishanedeyken solcuları o güne kadar yanlış tanıdığını fark ettiğini ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, "Bu adamlar benim gibi inanıyor, Müslüman adamlar. Ben o gün solu çok iyi tanımaya karar verdim" dedi.

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Sağ, sol, biri Müslüman diğeri kâfir, bunların hepsi hikâye. Herkes Müslüman. Hapishanede bunu yaşadım ben. Gördüm ki bu arkadaşlarımın benden farkı yok. Daha öncesini size anlatayım. Ben o zaman Milli Türk Talebe Birliği'nin Kayseri İcra Komitesi Başkanıydım. Merhum Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan ve arkadaşları İstanbul'a gelen Amerikan 6. Filo'sunu protesto etmek için harekete geçtiler.

Çemberlitaş'ta bunların önünü kesip, ders verelim dedik. Bizleri ustalıkla geçtiler ve Tophane'ye yürüdüler. Biz de Sarayburnu'na yürüdük. Deniz Gezmiş ve arkadaşları Amerikalıları denize dökmek için Tophane'ye giderken, bizim arkadaşlarımız Sarayburnu'nda Allah-ü ekber diyerek o gemiye karşı namaza durdular. Bu manzaradan sonra benim gönül dünyamda taşlar iyice yerine oturdu."

Bir olup kardeş olacağız

Her konuşmasında olduğu gibi 30 Ağustos Zafer Bayramı programındaki konuşmasında da birlik ve beraberlik mesajı veren Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Bir olacağız, beraber olacağız ve kardeş olacağız. Ben uzun zamandır bir fikir ve aksiyon hareketinin de başındayım. Ve arkadaşlarımızın hemen yüzde 90'ı soldan gelme. Mesela Selim Kotil, Nihat Hekimoğlu ve Ahmet Hamdi Kepekçi… Hülasa ülkenin sağı da solu da mümin ve Müslüman'dır. Bu oyunda nasıl başarılı oldular anlamış değilim. Bunu yıkmaya var mısınız?" dedi.

'Amerika'nın putunu yıktım'

Konuşmasının son bölümünü ekonomi konusuna ayıran Prof. Dr. Haydar Baş, Milli Ekonomi Modeli'nin formüllerini uygulayan BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) ülkelerinin son yıllarda ortaya koydukları ekonomik kalkınmaya dikkat çekti. Prof. Dr. Baş şunları söyledi: "Arkadaşlar Rusya'nın ekonomik başarısı benim eserimdir. Zaten kendileri bunu beyan ediyorlar. Benden sonra Putin, üç defa dünya lideri seçildi. Hâlbuki dünyada Rusya'nın yeri yoktu. İkincisi Çin. Çin'in Amerika'dan ne çektiğini biliyorsunuz. Şimdi nasıl Çin'in durumu? Benim milli para formülünü uygulayarak Amerika'ya öyle bir çalım attı ki, Amerika'yı yıktı şimdi. Amerika'yı yıkan benim modelimdir arkadaşlar. 2005'te İstanbul kongresinde ilan ettim, 'Amerika'yı yıkacağım' dedim ve yıktım. Ayağa kalkamaz daha… Onun putu parasıydı, yaktım bıraktım doları… Biz her şeyi yaparız. Bu işi bilen benim. Dünyayı da ayağa kaldıracak bu fakirdir, Türkiye'yi de bunu unutmayın. Bundan kuşkunuz olmasın."


Atatürk ve şehitler için mevlid okundu

Trabzon'da düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı programının ardından, Mustafa Hayri Baba Hazretlerinin türbesinin de bulunduğu Akçaabat Şehitlik Tepesi'nde Atatürk, tüm şehitlerimiz ve gazilerimiz için mevlid programı düzenlendi. Mevlid programının yapıldığı salonu Akçaabatlı vatandaşlar hınca hınç doldurdu. Kurra hafızlar Mustafa Yıldırım, Mustafa Uyar ve Bekir Büyükbaş hocanın gönülleri şenlendiren Kuran tilaveti ile katıldıkları gecede ilahiler okundu ve salâvatlar getirildi. Bekir Büyükbaş hoca programda Mehmet Akif Ersoy'un 'Çanakkale Şehitlerine' şiirini de seslendirdi.

Orhan Dede

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 4227 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis'te Şehitler İçin Kuran Okundu
Kilis'te Şehitler İçin Kuran Okundu
Bakan Akar Yaralı Askerleri Ziyaret Etti
Bakan Akar Yaralı Askerleri Ziyaret Etti