7 Aralık Üniversitesinde Doğal ve Organik Sabun Üretiliyor

7 Aralık Üniversitesinde Doğal ve Organik Sabun Üretiliyor

Kilis 7 Aralık Üniversitesi bünyesindeki İTAMER tarafından, bölgenin önemli tarımsal ürünlerinden biri olan zeytinyağından doğal ve organik sabun üretiliyor.

28 Haziran 2019 - 10:09 - Güncelleme: 28 Haziran 2019 - 11:39

İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kilis zeytinyağından katma değeri yüksek olan katı, sıvı ve köpük sabun üretimi yapıyor.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi İTAMER Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Bekir Bülent Arpacı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kilis’te zeytincilik yüzyıllardır yapılan meslek gruplarından biridir. Zeytin ve zeytinyağı, halkın geçim kaynaklarının başında gelmektedir. Birim alana düşen zeytin ağacı bakımından Türkiye’de 2. sırada yer alan ilimizde rekoltenin yüksek olduğu yıllarda kaliteli yağlardan katma değeri yüksek doğal ve organik sabun üretimi çalışmalarımızı başlattık” dedi.

Yapılan bu çalışma ile birlikte, son yıllarda kimyasal olarak üretilen ve zamanla insan sağlığını tehlikeye sokan ürünlere, doğal ve organik alternatifler sağlamak, üretim miktarı artan zeytinyağlarını değerlendirerek katma değeri yüksek olan doğal ve organik sabun ürünlerine dönüştürmek ve insan sağlığı açısından faydalı hale getirmek amaçlanıyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 969 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meryem Aygün Ödüllendirildi
Meryem Aygün Ödüllendirildi
Kilisliler İncir Yemeye Devam Ediyor
Kilisliler İncir Yemeye Devam Ediyor