ABD’nin Gücü Abartılıyor

ABD'nin Gücü Abartılıyor

Çin ve Rusya başta olmak üzere birçok devletin uyguladığı milli para projesiyle ilgili olarak önemli açıklamalar yapan Prof. Dr. Haydar Baş, ABD doları karşılığında basılan paranın milli para olmadığını ifade ederek, “Milli para, emek ve üretim karşılığında basılan paradır” dedi.

09 Ocak 2020 - 09:40 - Güncelleme: 09 Ocak 2020 - 10:01

BTP Genel Başkan Yardımcısı Selim Kotil'in moderatörlüğünü üstlendiği programda Milli Ekonomi Modeli'nin dünyada hızla uygulanan milli para formülü konusuna da değinildi.

Türkiye'nin ve dünyanın en ciddi konusunun milli para konusu olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Baş, "Bugüne kadar uygulanan ekonomi anlayışında piyasaya sürdüğünüz kendi paranızın karşılığında ABD dolarını kasanızda tutmanız lazım. Yani dolar karşılığında kendi paranızı basabiliyordunuz. Bunu bütün devletler kabul etti. Aradan zaman geçince ABD'nin olmayan sermayesine karşılık elindeki doları müthiş bir zenginlik oluşturdu. ABD bu kuralla bütün dünyayı yıllarca sömürdü. ABD'nin bu yaptığı şey olmayan bir zenginliği varmış gibi göstererek dünyayı soyma politikasıdır. Tüm dünya yıllarca resmen soyuldu" dedi.

ABD'nin gücü abartılıyor

ABD'nin bu sömürü politikasına bugüne kadar hiç kimsenin yanlış yapıyorsunuz diyemediğini ifade eden Prof. Dr. Baş, şöyle konuştu: "Biz dedik ki; bizim paramızın karşılığı emeğimiz ve üretimimizdir. Kendi paramızı bunun karşılığında piyasaya sürmemiz lazım. Bu kuraldan hareketle hiçbir zaman doları kabul etmedik. Bu kural etrafında görüşlerimizi ortaya koyduk ve bir tek kuruşluk dolara 'evet' demedik. Yani bizim paramızın karşılığı kendi çalışmamızdır, emeğimiz ve üretimimizdir. Esası da budur zaten. Hatırlarsanız geçmişte Türk lirasını piyasaya sürmeden elinizde altın bulunması gerekiyordu. Bu altının karşılığında paranızı basma hakkına sahip oluyordunuz. Ama öyle bir dönem geldi ki bu kadar altını bulabilmek imkânsız oldu. Biz hepsini yıktık attık, 'ona da gerek yok' dedik. Bizim emeğimiz var, üretimimiz var, bunun karşılığında hiçbir şey kabul etmiyoruz, dedik. Türk lirasının bu şekilde piyasaya sürülmesi gerektiğini bir kural olarak ilk kez biz dile getirdik. Amerika çok güçlü zannettik, bize engel olur diye düşündük, ama gördük ki Amerika hiç de öyle güçlü, kuvvetli devlet değil, hiçbir şey yapamadı. İşte emek ve üretim karşılığında piyasaya sürülen paranın adına milli para denir. Milyarlarca doların karşılığında bastığınız para milli para değildir. O veya bu kıymetli eşyanın karşılığında bastığınız para milli para değildir. Neymiş? Ürettiğiniz emektir, üretimdir. Kime aittir? Size, vatandaşınıza aittir."

ABD sömürüsüne 'milli para' dur dedi

2005 yılında İstanbul'da düzenlenen Milli Ekonomi Modeli kongresinde milli para tezinin ABD'yi bitireceğini ifade ettiğini hatırlatan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "İstanbul'da yaptığımız kongrede 'milli para uygulamasıyla ABD bitebilir' dedim. Tabii bize kimse inanmadı. Zaman içerisinde baktılar ki hakikaten ABD erimeye başladı. Niye? Çünkü dünya ülkeleri paralarının karşılığında ABD dolarına yer vermemeye, milli para uygulamasını hayata geçirmeye başladı. Daha önce yüzde 100 piyasaya hâkim olan dolar, şimdi yüzde 10'lar seviyesine düştü. Böylece istese de istemese de ABD devamlı geriye gitti. Olayın özü aslı budur" ifadelerini kullandı.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 5345 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Allah nimetlerini elimizden alsa ne yapabiliriz?
Allah nimetlerini elimizden alsa ne yapabiliriz?
Hacılar Köyünde Karantina Uzatıldı
Hacılar Köyünde Karantina Uzatıldı