Afiyete şükrün şükrünü diliyorum

Afiyete şükrün şükrünü diliyorum

İmam Kâzım (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'ım! Ben Senden afiyet diliyorum. Ve Senden güzel bir afiyet diliyorum ve Senden afiyete şükrümü diliyorum. Ve Senden afiyete şükrün şükrünü diliyorum."

25 Şubat 2021 - 10:03 - Güncelleme: 26 Şubat 2021 - 10:15

Resûlullah (s.a.a), kendisine, "En iyi dua hangisidir?" diye sorulunca şöyle buyurmuştur: "Rabbinden dünya ve ahirette afiyet ve bağışlama talep etmendir."

Ertesi gün bu soruyu soran kimse geldi ve şöyle arz eti: "Ya Resûlallah! En iyi dua nedir?"

Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: "Rabbinden; dinde, dünya ve ahirette afiyet ve bağışlama talep etmendir."

Ertesi gün o şahıs yeniden geldi ve şöyle sordu: "Ey Allah'ın Resulü! En iyi dua nedir?"

Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: "Rabbinden afiyet ve bağışlanma dilemendir."

Dördüncü gün yine o şahıs geldi ve şöyle sordu: "Ey Allah'ın Resulü! En iyi dua nedir?"

Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: "Rabbinden dünya ve ahiret afiyetini ve bağışını talep etmendir. Zira eğer dünyada sana bağışlanma ve afiyet verilirse ahirette de bu ikisi sana bağışlanır ve böylece şüphesiz kurtuluşa erenlerden olursun."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah'ta afiyet talep edin. Zira afiyeten daha iyi bir nimet hiç kimseye verilmemiştir."

İmam Ali (a.s) oğlu Hasan'a (a.s) öğrettiği bir duasında şöyle buyurmuştur: "Hayatta olduğum müddetçe benimle afiyetin arasını ayırma!"

İmam Sâdık (a.s) bir duasında şöyle buyurmuştur: "Bizi korkunç belalardan güvende kıl ve büyük musibetler geldiği an bize güzel bir sabır bağışla."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'ım! Beni içinde bulunduğum bu durum ve mecliste bir daha hor ve hakir kılmayacağın bir şekilde yüce kıl ve bana ardından bir daha asla (bir belaya) müptela olmayacağım bir şekilde bir afiyet bağışla."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'ım! Beni gökten yere inen her kötülükten ve göğe yükselen her kötülükten, yeryüzünün bağrına serpilen her kötülükten ve yeryüzünün içinde çıkan her kötülükten güvende kıl."

İmam Kâzım (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'ım! Ben Senden afiyet diliyorum. Ve Senden güzel bir afiyet diliyorum ve Senden afiyete şükrümü diliyorum. Ve Senden afiyete şükrün şükrünü diliyorum."

Resûlullah (s.a.a) sürekli yaptığı bir duasında şöyle buyurmuştur: "Bana tam bir afiyet bağışla."

Daha sonra şöyle buyuruyordu: "Kamil bir afiyet cennete erişmek ve ateşten kurtulmaktır."

İmam Sâdık (a.s) gök ehli arasında Ebuzer duası diye bilinen duayı beyan ederken şöyle buyurmuştur: "Allah'ım! Senden Sana iman etmeyi, Peygamberini tasdik etmeyi, bütün belalardan afiyette olmayı, afiyete şükretmeyi ve insanların kötüsünden müstağni olmayı dilerim."

İmam Zeyn'ul Abidin (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'ım! Muhammed'e ve Ehl-i Beyt'ine salavat gönder ve bana afiyet elbisesini giydir. Dünya ve ahiret afiyetini bağışla ve bana sıhhat vererek, emniyet bağışlayarak dinimde ve bedenimde selamete erdirerek ve kalbime basiret vererek ve işlerimi düzene koyarak bağışta bulun." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

H. Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 579 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KİLİS'İN ÇİÇEK BAYRAMI
KİLİS'İN ÇİÇEK BAYRAMI
Kilis’te Korona Virüs Hasta Sayısı
Kilis’te Korona Virüs Hasta Sayısı