Ahiretini Başkasının Dünyası Sebebiyle Kaybetme!
Reklam

Ahiretini Başkasının Dünyası Sebebiyle Kaybetme!

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Kıyamet günü Allah nezdinde insanların en kötülerinden biri de ahiretini başkalarının dünyası sebebiyle kaybeden kimsedir.”

05 Şubat 2020 - 10:07 - Güncelleme: 06 Şubat 2020 - 11:20

Resûlullah (s.a.a) insanların en kötüsü sorulunca şöyle buyurmuştur: "Bozulduğu zaman alimler." (Bihar, 77/138/7).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsanların en kötüsü hain tüccarlardır." (a.g.e., 103/103/55).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Kıyamet günü Aziz ve Celil olan Allah nezdinde insanların en kötüsü ilimden faydalanmayan kimsedir." (Tenbih'ul Havatir, 2/52).

Resûlullah (s.a.a) Muaz'a şöyle buyurmuştur: "Sana insanların en kötüsünü haber vermeyeyim mi: Yalnız yiyen, bağışta bulunmayan, yalnız yolculuk eden ve kölesini döven kimsedir. Sana bundan daha kötüsünü haber vermeyeyim mi: İnsanları düşman bilen, inanların da kendisini düşman bildiği kimsedir. Bundan daha kötüsünü haber vermeyeyim mi: Kötülüğünden korkulan ve iyiliği ümit edilmeyen kimsedir. Sana ondan daha kötüsünü haber vermeyeyim mi: Ahiretini başkasının dünyasına satan kimsedir. Sana ondan daha kötüsünü haber vermeyeyim mi: Dünyayı dini ile satın alan kimsedir." (Kenz'ul Ummal, 44045).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Kıyamet günü Allah nezdinde insanların en kötülerinden biri de ahiretini başkalarının dünyası sebebiyle kaybeden kimsedir." (a.g.e., 14934).

İmam Sâdık (a.s) babalarından (a.s) şöyle buyurmuştur:

Allah Resûlü (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Sizlere insanların en kötüsünü haber vermeyeyim mi?"

Ashab, "Haber ver ey Allah'ın Resulü!" deyince şöyle buyurdu: "İnsanlara buğzeden ve insanların da kendisinden buğzettiği kimsedir."

Daha sonra şöyle buyurdu: "Size ondan daha kötüsünü haber vermeyeyim mi?"

Ashab, "Haber ver ey Allah'ın Resulü!" deyince Allah Resûlü şöyle buyurdu: "Başkalarının sürçmesini affetmeyen, özürlerini kabul etmeyen ve günahlarını bağışlamayan kimsedir."

Daha sonra şöyle buyurdu: "Sizlere bundan daha kötüsünü haber vermeyeyim mi?"

Ashab, "Haber ver ey Allah'ın Resûlü!" deyince şöyle buyurdu: "Şerrinden güvende olunmayan ve hayrı umulmayan kimsedir." (Bihar, 72/203/1).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah kullarının en kötüsünden biri de hiç şüphesiz sövgüsü sebebiyle hiç kimsenin kendisiyle oturmaktan hoşlanmadığı kimsedir." (el-Kafi, 2/325/8).

Resûlullah (s.a.a)  şöyle buyurmuştur: "İnsanların en kötüsü çabuk öfkelenen ve geç hoşnut olan kimsedir." (Kenz'ul Ummal, 43588). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

OKAN EGESEL

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 557 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Berat kapsamı içinde olabilmek
Berat kapsamı içinde olabilmek
Öcce Tarifi
Öcce Tarifi