Aklınla Yüce İnsandan Nasiplen
Reklam

Aklınla Yüce İnsandan Nasiplen

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Akıllı kimseyle -onu yüce ve bağışlayıcı bulmasan bile- arkadaşlık etmende bir sakınca yoktur. Onun aklından istifade et ve kötü ahlakından uzak dur. Kerim, yüce ve bağışlayıcı insanla arkadaşlık etmeyi her ne kadar aklından bir fayda elde etmesen de sakın terk etme! Aklınla yüce insandan nasiplen ve mümkün olduğu kadar cahil, aşağılık insandan kaç.”

15 Mayıs 2020 - 10:51 - Güncelleme: 16 Mayıs 2020 - 10:50

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Günah ehliyle arkadaşlık etmekten sakın! Zira bir grubun yaptıklarından razı olan kimse onlardan biri sayılır." (Gurer'ul Hikem, 2702).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Fasıklarla dostluk etmekten sakın. Zira kötülük kötülüğe katılır." (Bihar, 74/199/36).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Aşağılık insanlara gidip gelmekten sakın. Zira aşağılık insanlara karışmak bir hayır getirmez." (a. g. e. 78/249/85).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Seni Allah'tan gafil ve dünyaya haris kılan kimseyle arkadaşlıktan sakın! Şüphesiz böyle bir kimse seni yardımsız bırakır ve helak eder." (Gurer'ul Hikem, 2692).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Yalancı insanla arkadaşlıktan sakın! Eğer arkadaşlık etmek zorunda kalırsan sözünü doğrulama! Ama ona kendisini yalanladığını da bildirme! Zira o dostluğundan el çeker ama kendi tabiatını da terk etmez" (a.g.e., 2416).

İmam Zeyn'ul Abidin (a.s), oğlu İmam Bâkır'a (a.s) yaptığı bir tavsiyede şöyle buyurmuştur: "Akrabalarından kopan kimse ile arkadaşlık etmekten sakın! Zira Aziz ve Celil olan Allah'ın Kitabının üç yerinde böyle bir kimseye lanet edildiğini gördüm." (el-Kafi, 2/377/7).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Ahmakla arkadaşlık etmekten sakın, zira ona yakın oldukça zararı sana daha yakın olur." (Emali et-Tusi, 39/42).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Yalancı ahmakla arkadaşlık etmekten sakın! Zira böyle bir kimse senin faydanı ister ama sana zarar verir. Sana uzağı yakın ve yakını uzak kılar. Eğer onu emin sayarsan sana ihanet eder. Eğer sana bir emanet verirse seni hor kılar. Eğer sana bir söz söylerse yalan söyler. Eğer sen ona bir şey söylersen sözünü yalanlar. Seninle onun misali; susuz insanın su sandığı ama yaklaştığı zaman hiçbir şey bulmadığı bir serap misalidir." (Bihar, 74/193/13).

İmam Ali (a.s), oğlu Hasan'a (a.s) yaptığı tavsiyesinde şöyle buyurmuştur: "Oğulcağızım! Ahmakla arkadaşlık etmekten sakın zira o sana fayda vermek ister ama zarar verir." (a.g.e., s.198/35).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Ahmakla arkadaşlık etmek ruhun işkencesidir, onunla ilişkiyi kesmek ise uzak görüşlülüktür. Ahmakla arkadaşlık etme! Zira o, amellerini senin gözünde süsler ve senin de kendisi gibi olmanı ister." (Gurer'ul Hikem, 5841, 6732; Bihar, 74/199/36).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Akıllı kimseyle -onu yüce ve bağışlayıcı bulmasan bile- arkadaşlık etmende bir sakınca yoktur. Onun aklından istifade et ve kötü ahlakından uzak dur. Kerim, yüce ve bağışlayıcı insanla arkadaşlık etmeyi her ne kadar aklından bir fayda elde etmesen de sakın terk etme! Aklınla yüce insandan nasiplen ve mümkün olduğu kadar cahil, aşağılık insandan kaç." (el-Kafi, 2/638/1). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 698 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BTP Kilis İl Teşkilatı Tele Konferans ile Bayramlaştı
BTP Kilis İl Teşkilatı Tele Konferans ile Bayramlaştı
Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi'nin Bayram Mesajı
Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi'nin Bayram Mesajı