’Ali, En Sevimli Süsle Süslenmiştir’

'Ali, En Sevimli Süsle Süslenmiştir'

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Ey Ali! Allah seni kendi nezdinde kulların süslendiği en sevimli süsüyle süslemiştir. Allah seni dünyadan yüz çevirmekle süslemiş ve ne senin ondan ve ne de onun senden nasip elde etmeyeceğiniz bir şekilde karar kılmıştır.”

28 Eylül 2019 - 10:15 - Güncelleme: 30 Eylül 2019 - 10:59

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Zühd insanın tanıdığı en değerli ve az bulunur bir şeydir. Herkes onu över ama insanların çoğu onunla amel etmez." (Gurer'ul-Hikem, 2021).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah hiçbir peygamberi zahid olmaksızın seçmemiştir." (Mustedrek'ul-Vesail, 12/51/13488).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah'a, zühd (dünyadan yüz çevirmek) gibi hiçbir şeyle ibadet edilmemiştir." (el-Bihar, 70/322).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Zühd takva sahiplerinin huyu ve tevbe edenlerin sürekli hasletidir." (Gurer'ul-Hikem, 1713).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Bütün hayırlar bir eve konulmuş ve anahtarı da zühd (dünyaya itinasızlık) olarak takdir edilmiştir." (el-Bihar, 73/49/20).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Ahiret mükâfatına rağbet edenin nişanesi dünyanın debdebesine kapılmamaktır." (a.g.e. 73/52/24).

Resûlullah (s.a.a), İbn-i Mes'ud'a şöyle buyurmuştur: "Ateş haram işleyen kimsenindir, cennet ise helali terk eden kimsenindir. O halde sen zühdden ayrılma, zira zühd Allah'ın kendisiyle meleklere karşı övündüğü şeylerdendir. Allah zühd sebebiyle sana yönelir ve Cebbar olan Allah sana selam gönderir." (a.g.e., 77/96/1).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah'a zühdden daha yüce bir şeyle ibadet edilmemiştir." (Mustedrek'ul-Vesail, 12/50/13488).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Zikri yüce Allah için tevazu gösteren, kendisine helal kıldığı şeylerden sünnetimden yüz çevirmeksizin uzak duran ve sünnetimden sapmadan, dünyanın debdebesini bir kenara iten kimseye ne mutlu!" (Tuhef'ul-Ukul, 30).

Resûlullah (s.a.a), "Ona çocuklukta bilgi verdik" ayeti hakkında şöyle buyurmuştur: "Yani zühd... Allah-u Teâlâ Musa'ya (a.s) şöyle buyurmuştur: Ey Musa! Süslenenler gözüme güzel görünen zühd gibi başka bir süsle süslenmemişlerdir." (el-Bihar, 77/94/1).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Ey Ali! Allah seni kendi nezdinde kulların süslendiği en sevimli süsüyle süslemiştir. Allah seni dünyadan yüz çevirmekle süslemiş ve ne senin ondan ve ne de onun senden nasip elde etmeyeceğiniz bir şekilde karar kılmıştır." (a.g.e. 13/349/37).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Ey Ali! Allah seni kendi nezdinde kulların süslendiği en güzel süsle süslemiştir. Seni dünyaya itinasız kılmış ve ondan nefret ettirmiştir. Kalbine fakirlerin sevgisini yerleştirmiştir. Sen onlar gibi takipçilerin olduğu için mutlusun ve onlar da senin gibi bir imamları olduğu için hoşnutturlar." (Emali'et-Tusi, 181/303). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

OKAN EGESEL

Yeni Mesaj Gazetesi

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 720 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akcurun Camii ve tarihteki yeri
Akcurun Camii ve tarihteki yeri
Yaşlanma ile saçlardaki incelmenin önüne geçilebilir mi?
Yaşlanma ile saçlardaki incelmenin önüne geçilebilir mi?