’Allah’ın sağlam kulpu benim’

'Allah'ın sağlam kulpu benim'

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Doğru yol Mü’minlerin Emiri Ali’dir (a.s).” İmam Ali (a.s) ise şöyle buyurmuştur: “Allah’ın sırat-ı müstakimi, O’nun kopmaz ve sağlam kulpu benim.”

01 Haziran 2020 - 10:03 - Güncelleme: 02 Haziran 2020 - 09:03

Kur'an'da şöyle buyurulur: "Bizleri doğru yola hidayet et." (Fatiha, 6).          

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsanlar sağa sola saptılar. Ama biz ve takipçilerimiz doğru yola hidayet olduk." (Kafi, 2/246/5).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Sağ ve sol sapıklık yoludur. Doğru yol, orta yoldur. Kur'an ve peygamberin sünneti de ona götürür. Sünnete ulaşmak ve hayırlı akıbet, bu yoldan gitmekle mümkündür." (Nehc'ul Belağa, 16. Hutbe).

İmam Ali (a.s) İmamlar'ın (a.s) sıfatı hakkında şöyle buyurmuştur: "Çöllerde insanlara yol gösteren kılavuzlar makamında olmuşlardır. Kim orta hedefi tutturmuşsa onu o yolda gitmeye teşvik etmiş ve kurtuluşla müjdelemişlerdir. Kim de sağa sola yönelmişse, onun gidişatını kınamışlar ve helak olmaktan sakındırmışlardır."

Kur'an'da şöyle buyurulur:

"Bizleri doğru yola hidayet et. Kendilerine nimet ve ikramda bulunduğun kimselerin yoluna; gazaba uğramışların ve sapmışların yoluna değil!" (Fatiha, 6, 7).

"Kim Allah'a ve Peygambere itaat ederse, işte onlar Allah'ın nimetine eriştirdiği peygamberlerle, dosdoğru olanlarla, şehitler ve iyilerle beraberdirler. Onlar ne iyi arkadaştırlar!"

İmam Askerî (a.s), "Bizleri doğru yola hidayet et" ayeti hakkında şöyle buyurmuştur: "İnsan şöyle der: 'Ömrümüzün geçen günlerinde Sana itaat edelim diye bağışta bulunduğun başarıyı bizlere devam ettir ki, ömrümüzün kalan günlerinde de Sana itaat edelim.' Doğru yol iki tanedir: Dünyada olan ve ahirette olan. Dünyada olan doğru yol; ifrat ve tefritten uzak olan orta yoldur. Bâtıl yola en küçük bir sapması yoktur. Ahirette olan doğru yol ise; mü'minlerin cennete doğru koyulduğu yoldur ve o yol dosdoğru bir yoldur." (Bihar, 24/9/1).

İmam Sâdık (a.s), sıratın anlamı hakkında şöyle buyurmuştur: "Sırat Aziz ve Celil olan Allah'ı tanıma yoludur ve bu yol iki çeşittir: Bir sırat dünyadadır ve bir sırat ahirettedir. Dünya sıratı itaati farz olan imamdır. Her kim dünyada onu tanır ve yol göstericiliğine uyarsa; cehennem üzerine kurulu bir köprü olan sırattan geçer." (a.g.e., s.11/3).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Doğru yol Mü'minlerin Emiri Ali'dir (a.s)." (Mean'il Ahbar, 32/2).

İmam Seccad (a.s) şöyle buyurmuştur: "Doğru yol ve ilmin sır yerleri bizleriz." (a.g.e., s.35/5).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'ın sırat-i müstakimi, O'nun kopmaz ve sağlam kulpu benim." (Bihar, 8/70/19).

İmam Sâdık (a.s), "Bizleri doğru yola hidayet et" ayeti hakkında şöyle buyurmuştur: "Bizleri doğru yoluna hidayet et, bizleri muhabbetine götüren ve cennete ulaştıran yolu kat etmeye hidayet et ki, nefsimizin hevâ ve heveslerine uymayalım ve helak olmayalım." (a.g.e. 47/238/23).

Resûlullah (s.a.a), hakeza bu ayet hakkında şöyle buyurmuştur: "Bizleri sırat-i müstakime, yani İslam dinine irşad et. Zira İslam'dan başka hiçbir din doğru değildir. 'Kendisine nimet verdiklerinin yoluna' yani Allah'ın kendilerine İslam ve nübüvvet bağışında bulunduğu peygamberler ve mü'minlerin yoluna… 'Gazaba uğrayanların değil' yani gazap ettiğin Yahudilerin dinine değil, 'Sapmışların' yani Hıristiyanların yoluna değil." (Durr'ul Mensur, 1/25). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 686 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları ( 14 Temmuz 2020)
Altın Fiyatları ( 14 Temmuz 2020)
Kilis’te İlçe Kaymakamları Değişti
Kilis’te İlçe Kaymakamları Değişti