Allah’tan bela mı talep ediyorsun?

Allah'tan bela mı talep ediyorsun?

İmam Seccad (a.s), Kâbe'yi tavaf edip, "Allah'ım! Bana sabır ver" diyen birisinin omuzuna dokunarak şöyle buyurmuştur: "Sen Allah'tan bela mı talep ediyorsun? Şöyle de: Allah'ım! Bana afiyet ve afiyete şükür ihsan buyur."

24 Şubat 2021 - 09:59

Resûlullah (s.a.a), kendisinin akşam namazında Karia suresini okuduğunu duyunca, Allah'ın günahları sebebiyle kendisine dünyada azap etmesi için dua eden ve bu sebeple hastalanan birisine şöyle buyurmuştur: "Çok kötü konuştun! Neden şöyle demedim: Ey Rabbim! Bize dünyada ve ahirette iyi bağışta bulun. Ateşinin azabından bizleri koru!"

Allah Resûlü o şahsın selamet ve afiyette olması için dua etti ve o da böylece iyileşti.

Resûlullah (s.a.a), şiddetli zayıflığından dolayı tüyleri dökülmüş civcive dönen birisine şöyle buyurmuştur: "Allah'tan bir şey istedin mi?"

O şöyle arz etti: "Ben duamda, 'Allah'ım! Bana ahirette vereceğin cezayı bu dünyada ver' diye dua ettim."

Allah Resûlü (s.a.a) ona şöyle buyurdu: "Neden şöyle demedin: Allah'ım! Dünya ve ahirette bize iyilik bağışla ve bizi cehennem azabından koru."

Allah Resûlü (s.a.a) o şahsın iyileşmesi için dua etti ve Allah ona şifa verdi.

İmam Seccad (a.s), Kâbe'yi tavaf edip, "Allah'ım! Bana sabır ver" diyen birisinin omuzuna dokunarak şöyle buyurmuştur: "Sen Allah'tan bela mı talep ediyorsun? Şöyle de: Allah'ım! Bana afiyet ve afiyete şükür ihsan buyur."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Düşmanla karşı karşıya gelmeyi arzulamayın ve Allah'tan afiyet dileyin. Ama düşmanla karşı karşıya gelirseniz, sebat gösterin, Allah'ı çok zikredin. Eğer düşman bağırıp çağırır ve ortalığı velveleye verirse siz sessiz kalın."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Düşmanla karşı karşıya gelmeyi arzulamayın ve Allah'tan afiyet dileyin. Zira düşmanlardan dolayı ne belalara düçar kalacağınızı bilemezsiniz. Ama onlarla karşılaşınca şöyle deyiniz: 'Ey Allah'ım! Ey bizim ve onların iradesini elinde bulunduran Rab! Onları gevşeklik ve bozguna uğratan sensin.' Daha sonra yere oturun. Eğer sizi çepeçevre kuşatırlarsa ayağa kalkıp tekbir getirin."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah'tan, afiyetten daha sevimli bir şey istenilmemiştir."

İmam Rıza (a.s) şöyle buyurmuştur: "Yusuf (a.s) zindanda Allah'ın dergâhına şikayette bulundu ve şöyle arz etti: 'Allah'ım! Ben ne yaptım da zindana müstahak oldum.' Allah ona şöyle vahyetti: "Sen kendin zindanı seçtin. Zira o zaman şöyle demiştin: 'Ey Rabbim! Zindan, onların beni çağırdığı şeyden benim için daha sevimlidir.' Oysa neden şöyle demedin: Şüphesiz afiyet, onların beni çağırdığı şeyden kendim için daha sevimlidir." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

H. Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 388 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KİLİS'İN ÇİÇEK BAYRAMI
KİLİS'İN ÇİÇEK BAYRAMI
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı