Arabada yüz maskesi takmak gerekli midir?

Arabada yüz maskesi takmak gerekli midir?

Koronavirüs pandemisi ile maske takmak hayatımızın bir parçası oldu. Acaba araç içinde seyahat ederken maske takmamız gerekli midir?

10 Temmuz 2020 - 16:57 - Güncelleme: 11 Temmuz 2020 - 10:52

Trafikte dikkat ettiğimizde özel araçları içinde seyahat eden vatandaşlardan maske takanlara da takmayanlara da rastlıyoruz. Acaba doğru olan hangisi?

Arabada seyahat sırasında tek iseniz, maske takmanıza gerek yoktur.

Arabada tek değilseniz, yanınızdaki kişiler, evinizde zaten beraber yaşadığınız kişiler ise, bu oldukça düşük riskli bir durumdur ve bir bez yüz maskesi takmanız gerekmez.

Bununla birlikte, arabada sizinle birlikte yaşamadığınız biriyle seyahat ediyorsanız, maske takmanız gereklidir. Araba içerisinde gerekli sosyal mesafeyi sağlamanız mümkün olamayacaktır. Dolayısıyla maske takmak, diğer alanlara göre araba içinde daha büyük gerekliliktir. 

Diğer bir durumun daha altını çizmek isterim. Ailenizle ya da yalnız arabada seyahat sırasında, yolda kenarda bekleyen birisi ile ya da farklı sebeplerle araç dışında kişilerle etkileşim kurmak için pencerenizi aşağı yuvarlıyorsanız, öncesinde maske takmalısınız.

Araba ile taşıma, kargo vb. bir işte çalışan bir kişi iseniz, araç içerisinde maske takmanız daha doğru olacaktır. Neden mi?

Bazı kişilerin yaptığı arabanızda maske bulundurup ara duraklarda arabanızdan indiğinizde ya da araba içinde pencereden farklı kişilerle iletişime geçtiğinizde maske takma yolunu tercih ederseniz maskeyi her kenara koyduğunuzda kirlenecektir. Bu da mikrop taşıyan bir maskeyi yüzünüze takmak anlamına gelecektir. Dolayısıyla kısa aralıklarla araçtan inmeniz gereken bir iş yapıyorsanız, araç içinde de tek dahi olsanız maske takmak daha doğru olacaktır. 

Sonuç olarak arabada maske takmanız gereken bir durumda iseniz, maske doğru şekilde takmayı da ihmal etmemelisiniz. Burnunuzu ve ağzınızı örtmeli, görüş mesafenizi engelleyecek şekilde gözünüzü örtmemelisiniz.

 

Kilispostası Haber Merkezi

Bu haber 2297 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rektör Karacoşkun Kütüphane ve Kongre Merkezini İnceledi
Rektör Karacoşkun Kütüphane ve Kongre Merkezini İnceledi
Kübbülmüşviyye Nasıl Yapılır?
Kübbülmüşviyye Nasıl Yapılır?