Bakır Kaplar Ne Zaman Kalaylanmalı?

Bakır Kaplar Ne Zaman Kalaylanmalı?

Cezveden siniye, tavalardan tencerelere kadar bir zamanların vazgeçilmez mutfak eşyaları günümüzde de halen kullanılıyor. Peki bakır kaplarınızı ne zaman kalaylatmanız lazım?

03 Kasım 2020 - 09:52 - Güncelleme: 03 Kasım 2020 - 10:52

Bakır kaplar doğru kullanılmadığında zehirlenmeye sebep olabilir. Kalaysız bakır bir kapta yemek pişirdikten sonra yemeği ortalama 5-6 saat içinde bekletirseniz, bakır yemeğin içindeki asitler ile reaksiyona geçerek yeşillenme (oksitlenme) oluşmasıyla yemeğin bozulmasına neden olur.

6 Ay veya Yılda Bir Kalay Şart!

Tava, tencere gibi gıda ve ateş ile temas eden tüm bakır kaplar için kalay gereklidir. Sıkça kullandığınız bakır kapların iç kısmı kızarmışsa kalay gereklidir. Bakır çaydanlık, maşraba , sürahi gibi sadece su ile temas eden bakır kapların kalaylanması zorunlu değildir.

Bakır kapların kullanım sürelerine göre kalaylanma zamanı da değişir. Çok sık kullanılan bakır kaplar 6 ayda bir kalay isterken, bazı kapların kalayları bir yıldan fazla dayanabilir.

Bakırdaki kalayın yenilenmesi gerekiyor çünkü, kalaylanmamış bakır kaplarda oksitlenme meydana gelebiliyor. Bu da zehirlenme gibi önemli ve hayati sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Yemeklerin lezzet sırrı

Bakırın içerisindeki kalayı devamlı yenilediğiniz zaman bakır iletken madde olduğu için, ısıyı eşit bir şekilde kabın her tarafına yayıyor. Bu nedenle içine konulan yemeğin her tarafı eşit şekilde ısıya maruz kaldığından hem pişmesi çabuk oluyor hem de lezzeti ön plana çıkıyor.

Bakır Ürünlerin Bakımı ve Kullanımı

Bakır tencere ve tava kullanırken mutlaka tahta kaşık kullanmalısınız. Diğer çelik ürünler bakırı çizer. Ayrıca bakır tencere ve tavalar boş şekilde yanan ocağa konulmaz. Çünkü üstündeki kalayı karartabilirsiniz. Bakır kaplar bulaşık makinesinde yıkanmaz.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 3639 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Halk katında deli, Hakk katında veliler-3-
Halk katında deli, Hakk katında veliler-3-
“Kilis Gündemi”ne KİTSO Başkanı Celkanlı Konuk Olacak
“Kilis Gündemi”ne KİTSO Başkanı Celkanlı Konuk Olacak