Başkan Bulut’tan Korona Virüs Açıklaması

Başkan Bulut'tan Korona Virüs Açıklaması

Kilis Belediye Başkanı Av. M. Abdi Bulut yeni tip korona virüs hakkında bir basın açıklaması yaparak, Kilis olarak alınacak tedbirler ve izlenecek süreç hakkında geniş bilgi verdi.

02 Nisan 2020 - 16:20 - Güncelleme: 03 Nisan 2020 - 10:59

‘Devletimiz Süreci Çok İyi Yönetti’

Belediye Başkanı Av. M. Abdi Bulut, yeni tip korona virüsün pek çok ülkeye 1-2 hafta içinde bulaşmasına, ardından çok hızlı bir küresel yayılım göstermesine rağmen devletin süreci çok iyi yönettiğini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca ve ilgili kurumların yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.

‘KORONA VİRÜSE KARŞI TEDBİRLERİ EN ÜST DÜZEYDE ALDIK’

Kilis Belediyesi olarak şehirde korona virüsüne karşı tedbirleri en üst düzeyde aldıklarını ifade eden Başkan Bulut, “Belediye olarak vatandaşımızın konforunu, yaşam kalitesini düşünmek zorunda olduğumuz gibi sağlığını da düşünmek zorundayız” dedi. Bulut, “şuana kadar korona virüs ile ilgili yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Öncelikli olarak, Belediyemiz bünyesinde yapacağımız önleyici çalışmalarda daha etkin ve daha hızlı hareket edebilmek amacıyla bir korona virüs timi oluşturduk. Bunun yanı sıra sosyal mesafenin korunması ve vatandaşlarımızın yakın temasının engellenmesi amacıyla R. Tayyip Erdoğan Meydanı, Adnan Menderes Parkı, Cumhuriyet Meydanı ve ilimiz geneli diğer parklarda bulunan bankları kaldırdık, Canlı Hayvan Pazarının, Söğütlüdere göl restorandın ve Resul Osman Mesire alanlarının da ikinci bir karara kadar kapatılmasına karar verdik” dedi.

‘HALKIMIZIN YOĞUN OLARAK KULLANDIĞI YERLER DEZENFEKTE EDİLDİ’

Bulut, “Dezenfeksiyon işlemiyle ilgili malzemeyi tedarik ederek temizlik işleri müdürlüğümüz 47 araçlık bir temizlik ekibiyle, Halkımızın yoğun olarak kullandığı Belediye hizmet binalarımız, okullarımız, camilerimiz, otobüs duraklarımız, çocuk oyun alanları, parklar, şehirler arası otobüs terminali ve yeşil alanlar gibi yerlerde çok hızlı bir şeklide dezenfekte çalışmalarına başladık. Şu anda dezenfekte işlemleri sürüyor. Tüm okullarımız için çalışmalarımızı başlattık. Birçok kamu kurumunun dezenfekte talebi geliyor. İmkanlarımız ölçüsünde de bunları karşılıyoruz. Sivil Toplum Örgütlerinden gelen talepleri karşılamaya gayret gösteriyoruz. Tüm çöp konteynerlerini yıkayıp dezenfekte ediyoruz. Tüm park, yeşil alan, bank, kamelya, sert zemin ve çocuk oyun gruplarını dezenfekte ettik, yıkadık. Tüm toplu taşıma araçlarının, ticari taksilerin, şehirler arası yolcu minibüslerinin, otobüs duraklarının, şehirler arası otobüs terminalinin dezenfekte ve temizlik işlerini tamamladık. Ana arterler ile Cumhuriyet caddesi ve Murtaza caddesi olmak üzere şehrimizi ilaçla yıkayıp sonrasında dezenfekte ettik.

‘TÜM KİLİS’E HİJYEN MALZEMESİ DAĞITIYORUZ’

Korona virüsüne karşı tedbir amaçlı başlattığımız hijyen ve dezenfekte çalışmalarımız kapsamında tüm mahallelerimize çamaşır suyu ve sıvı sabun dağıtımımız aralıksız olarak devam ediyor.Ayrıca İlimizde Bulunan bina yönetim ve temizlik firmalarına dezenfektan malzemesi verdik. En Önemlisi de Vefa Sosyal Destek Grubunun ihtiyaçlarının bir bölümünü belediye olarak biz tedarik ettik, onlar dağıtımını yapıyorlar” dedi.

‘HİÇBİR ABONENİN SUYU KESİLMEYECEK’

Temizliğin bu süreçteki önemine binaen yeni bir karara kadar borçları nedeniyle hiçbir abonenin suyunun kesilmeyeceğini,suları kesik olan 1.285 abonelerimizin sularının da açıldığını ve kapatılma kararı alınan belediyemize bağlı işletmelerden ve dükkanlardan geçici bir süreliğine kira alınmayacağını vurgulayan Bulut, Kadın Meslek Zenginleştirme Merkezleri, gençlik merkezleri, Fitness merkezi ve Çocuk kulübünün yürütmekte oldukları bütün faaliyetlere ara verdiklerini söyledi.

‘SAĞLIK PERSONELE TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI ÜCRETSİZ YAPTIK’

Sağlık personellerini de unutmayan Bulut, “Fedakârca görevinin başında olan sağlık çalışanlarımız, personel kimlik kartlarını göstererek toplu taşıma araçlarımızdan ücretsiz faydalanabilmelerini sağladık” dedi.

’40 DK TENEFÜS KAMPANYASINA DESTEK OLDUK’

Milli eğitim bakanı Sn. Ziya Selçuk sosyal medya hesabından öğrencilere ilk teneffüs 40 dakika olacak demesinin üzerine birçok belediye başkanı kampanyaya illerine özgü ürünlerle destek olmuştu. Bu konuda açıklama yapan Bulut, “İlk teneffüs 40 dakika uygulamasına biz de katkı yapalım istedik. Öğrencilerimize enerji olsun diye 81 ilimizdeki 81 okulumuza doğal enerji deposu olan Kilis Karası Kuru Üzümleri ve okullarımızın bahçesine ilimizi temsilen Zeytin Fidelerini bakanlığımız bize okulların listesini iletir iletmez göndereceğiz.

‘KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEK İSTEYENLERE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ’

Krizi fırsata çevirmek isteyenlere karşı Zabıta denetimlerimizi artırdık. Buna asla müsaade etmeyeceğiz. Şehrimizin çeşitli yerlerinde faaliyet gösteren manav ve fırınların eldivensiz satış yapılmaması ve meyve sebzelerin seçtirmeden alınması konusunda uyararak ve marketlerde sosyal mesafe şartına özen gösterilmesi konusunda ikazlarda bulunarak semt pazarlarında çalışanlara, sebze ve meyve halimizde bulunan esnaflarımıza maske ve eldiven dağıttık. Halkın yoğun olarak bulunduğu alışveriş merkezleri, kafeteryalar, restoranlarda hijyen denetimlerimizi artırdık. Bu denetimlerimizi etkin bir şekilde sürdüreceğiz.

‘VATANDAŞLARI BİLGİLENDİRECEĞİZ’

Vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla billboard, afiş, raket, dijital ekranlarımız, kurumsal web sayfamız ve sosyal medya hesaplarımızdan gerekli bilgilendirmeyi sağlıyoruz. Sağlık Bakanımızın ülkemizde de virüsün görüldüğüne dair açıklamasıyla birlikte yürüttüğümüz önlem alıcı tedbirlerimiz en üst düzeydedir. Kilis Valiliğimiz, İl Sağlık Müdürlüğümüz ve ilgili kurum ve kuruluşlarla koordineli bir şekilde çalışmalarımız devam etmektedir. Ben buradan hemşerilerime seslenmek istiyorum.Biz Kilis Belediyesi olarak çalışıyoruz. Evde Kal Kilis Belediye Sahada” diye konuştu.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1074 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP ve SP İl Başkanlarından Özkar’a Taziye Ziyareti
CHP ve SP İl Başkanlarından Özkar’a Taziye Ziyareti
Rektörden Korona Denetlemesi
Rektörden Korona Denetlemesi