Ben namaza asla doymuyorum

Ben namaza asla doymuyorum

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Övgüsü yüce olan Allah gözümün nurunu namazda karar kılmış ve namazı bana sevgili kılmıştır; aç insana yemeği ve susuz insana suyu sevdirdiği gibi… Şu farkla ki; aç kimse yemek yediğinde doyar ve susuz kimse su içtiğinde suya kanar. Ama ben namaza asla doymuyorum.”

05 Haziran 2020 - 09:35 - Güncelleme: 08 Haziran 2020 - 09:59

Kur'an'da şöyle buyurulur: "Namazı kıldıktan başka, Allah'ı ayakta iken, otururken, yan yatarken de anın. Emniyete kavuştuğunuzda namazı gereğince kılın. Namaz şüphesiz, iman edenlere belirli vakitlerde farz kılınmıştır." (Nisa, 103).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Namaz dinin hükümlerindendir. Aziz ve Celil olan Rabbin hoşnutluğuna sebep olur ve peygamberlerin metodudur." (el-Hisal 522/11).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "En büyük tasan namaz olsun. Zira namaz dini ikrar ettikten sonra İslam'ın başında gelir." (Bihar, 77/127/33).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her şeyin bir yüzü vardır. Dininizin yüzü ise namazdır." (Deaim'ul İslam, 1/133).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Namaz şeytanın saldırıları karşısında bir kaledir." (Gurer'ul Hikem, 2212).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Namaz ilahi rahmeti indirir." (a.g.e., 2214).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Namaz terazidir. Her kim (hakkını) kamil verirse (hak ve sevabını) kamil elde eder." (Bihar, 84/264/66).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Aziz ve Celil olan Allah nezdinde işlerin en sevimlisi namazdır ve namaz peygamberlerin son tavsiyesidir." (el-Fakih, 1/210/638).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Övgüsü yüce olan Allah gözümün nurunu namazda karar kılmış ve namazı bana sevgili kılmıştır; aç insana yemeği ve susuz insana suyu sevdirdiği gibi… Şu farkla ki; aç kimse yemek yediğinde doyar ve susuz kimse su içtiğinde suya kanar. Ama ben namaza asla doymuyorum." (Mekarim'ul Ahlak, 2/366).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah Resûlü (s.a.a) akşam yemeğini ve diğer yemekleri namazdan öne geçirmezdi. Namaz vakti geldiğinde adeta ne aile ve ne de şefkatli bir dost tanıyordu." (Tenbih'ul Havatir, 2/78).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Namaz her takva sahibinin Allah'a yakınlaşma sebebidir." (el-Hisal, 620/10).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Namaz mü'minin Allah'a yakınlaşma sebebidir." (Kenz'ul Ummal, 18907).

İmam Kâzım (a.s) şöyle buyurmuştur: "Nafile namazlar her mü'minin Allah'a yakınlaşma sebebidir." (Bihar, 82/308/6).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Namaz Allah'a iki yakınlaşma sebebinden en üstünüdür." (Gurer'ul Hikem, 1682).

Resûlullah (s.a.a), namaz hakkında soran Ebu Zer'e (r.a.) şöyle buyurmuştur: "Namaz (Allah tarafından) takdir edilen en iyi tekliftir. İsteyen onu az kılar, isteyen onu çoğaltır." (Mean'il Ahbar, 333/1).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'a itaat, O'na yeryüzünde hizmet etmektir. O'na yapılan hiçbir hizmet namaza denk değildir." (Bihar, 82/219/39).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Sizlere namazı ve namazı gözetmeyi tavsiye ediyorum. Zira namaz en hayırlı iştir ve dininizin direğidir." (a.g.e., s.209/20). (Muhammed Muhammedî reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 869 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (8 Temmuz 2020)
Altın Fiyatları (8 Temmuz 2020)
Asker Uğurlama Törenlerine Kısıtlama Geldi
Asker Uğurlama Törenlerine Kısıtlama Geldi