Biz, gece namaz kılmakla emrolunanız

Biz, gece namaz kılmakla emrolunanız

İmam Ali (a.s) her zaman şöyle buyururdu: “Biz insanlara yedirmekle ve zorluklarda insanlara yardımcı olmakla ve insanların uyuduğu bir zamanda namaz kılmakla emrolunan Ehl-i Beyt’iz.”

27 Haziran 2020 - 15:34 - Güncelleme: 29 Haziran 2020 - 09:34

İmam Ali (a.s), şehirlerin valilerine yazdığı mektubunda şöyle buyurmuştur: "Halkla en zayıfları gibi namaz kıl ve namazda fitne çıkarmaya çalışma." (Şerh-i Nehc'ul Belağa-i İbn-i Ebi'l-Hadid, 17/22).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Yalnız olunca üç tekbir, imam olunca da bir tekbir yeterlidir. Zira cemaat arasında muhtaç, zayıf ve yaşlı kimseler de vardır." (İlel'uş Şerayi, 333/1).

İmam Ali (a.s) kendisine, "Cemaat namazına kim layıktır?" diye sorulunca şöyle buyurmuştur: "Allah Resûlü (s.a.a) şöyle buyurmuştur: İnsanların imamlığını daha çok Kur'an okuyan (kıraati iyi olan) kimse üstlenmelidir. Eğer kıraatlerde eşit olurlarsa hicrette daha önde olan kimse imam olmalıdır. Eğer hicrette de eşit olurlarsa yaşı fazla olan kimse bunu üstlenmelidir. Eğer yaşları aynı olursa sünneti daha iyi bilen ve dinde daha fakih olan kimse imamlığı üstlenmelidir. Sizlerden hiç kimse birinin evinde ev sahibinden ve hiçbir hakimden hakim olduğu bölgede öne geçmesin." (el-Kafi, 3/376/5).

Kur'an'da şöyle buyurulur: "Geceleyin uyanıp, yalnız sana mahsus olarak fazladan namaz kıl. Belki de Rabbin seni övülmüş makama yükseltir." (İsra, 79).

"Doğrusu, Allah'a karşı gelmekten sakınanlar, Rablerinin kendilerine verdiğini almış olarak bahçelerde ve pınar başlarındadırlar. Çünkü onlar, bundan önce iyi davrananlardı. Onlar, geceleri az uyuyanlardı." (Zariyat, 15-18).

Resûlullah (s.a.a), Ali'ye (a.s) tavsiyesinde şöyle buyurmuştur: "Gece namazını terk etme." Peygamber (s.a.a) bu cümleyi dört defa tekrarladı." (Bihar, 69/392/68).

Resûlullah (s.a.a), Ali'ye (a.s) şöyle buyurmuştur: Mü'min üç şeyle sevinir: Kardeşleriyle görüşmekten, oruç olduğunda iftar etmekten ve gece sonunda kıldığı teheccüd namazından…" (a.g.e., 74/352/22).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Cebrail sürekli olarak bana gece namaz kılmak için kalkmayı tavsiye etti. Öyle ki, ümmetimin en iyi fertlerinin geceleri asla uyumayacaklarını zannettim." (Emali es-Seduk, 349/1).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Cebrail sürekli olarak bana gece ibadet için kalkmayı tavsiye etti. Ümmetimin iyilerinin gecenin çok az bir kısmı dışında asla uyumayacağını zannettim." (Kenz'ul Ummal, 21425).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah, İbrahim'i insanlara yemek yedirdiği ve insanların uyuduğu bir zamanda namaz kıldığı için kendine halil (dost) kıldı." (İlel'uş Şerayi, 35/4).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Mü'minin şerafeti gece namazındadır. Mü'minin izzeti ise insanların yüzsuyunu dökmekten sakınmadadır." (el-Kafi, 3/488/9).

İmam Ali (a.s) her zaman şöyle buyururdu: "Biz insanlara yedirmekle ve zorluklarda insanlara yardımcı olmakla ve insanların uyuduğu bir zamanda namaz kılmakla emrolunan Ehl-i Beyt'iz." (el-Mehasin, 2/142/1368). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)


Bu haber 1630 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kara Oldu
Kilis Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kara Oldu
Dolandırıcılar Hedeflerine Ulaşamadılar
Dolandırıcılar Hedeflerine Ulaşamadılar