Boş insanlar o gün zarar ederler

Boş insanlar o gün zarar ederler

Medine’de sözleriyle insanları güldüren, boşta gezen bir kimse vardı. Bir gün şöyle dedi: “Canım ağzıma geldi de Ali bin Hüseyin’i (a.s) güldüremedim.” İmam (a.s.) şöyle buyurdu: “Ona şöyle deyiniz: Allah’ın öyle bir günü vardır ki boşta gezenler o gün zarar ederler.”

12 Temmuz 2020 - 11:08 - Güncelleme: 14 Temmuz 2020 - 09:53

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Aziz ve Celil olan Allah üç şeyden nefret eder: Gece sabahlamadığı halde gündüz uyuyandan, şaşırmaksızın gülenden ve tok olduğu halde yemek yiyenden." (el-Hisal, 89/25).

İmam Askeri (a.s) şöyle buyurmuştur: "Şaşkınlıktan olmayan gülme cehaletin göstergesidir." (Bihar, 76/59/10).

İmam Kâzım (a.s), Hişam'a yaptığı öğüdünde şöyle buyurmuştur: "Aziz ve Celil olan Allah şaşırmaksızın bir işe çok gülen ve hedefsiz yol yürüyen kimseden nefret eder." (a.g.e., 78/309/1).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsanın şaşırmaksızın gülmesi cehaleti için yeterlidir." (Gurer'ul Hikem, 7051).

Resûlullah (s.a.a), Hz. Ebu Zer'e yaptığı tavsiyesinde şöyle buyurmuştur: "Bil ki sizler arasında iki haslet vardır: Şaşırmaksızın gülmek ve sabahlamaksızın tembellik etmek." (Tenbih'ul Havatir, 2/59; Vesail'uş Şia, 8/479, 82. Bölüm).

Kur'an'da buyurulur ki: "Onlara mucizelerimizi getirdiği zaman, bunlara gülüvermişlerdi." (Zuhruf, 47).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Komik sözlerden, başkasından nakletmek şeklinde de olsa sakın." (Şerh-i Nehc'ul Belağa-i İbn-i Ebi'l-Hadid, 16/121).

Resûlullah (s.a.a), Hz. Ebu Zer'e yaptığı öğüdünde şöyle buyurmuştur: "İnsan bazen bir toplulukta onları güldürmek için yalan konuşur ve bu sebeple mesabesi gökle yer kadar olan bir cehenneme yuvarlanır." (Emali et-Tusi, 536/1162).

Resûlullah (s.a.a) hakeza şöyle buyurmuştur: "İnsanları güldürmek için yalan söz söyleyen kimseye eyvahlar olsun, eyvahlar olsun, eyvahlar olsun, eyvahlar olsun." (a.g.e., 537/1162).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur:

Medine'de sözleriyle insanları güldüren, boşta gezen bir kimse vardı. Bir gün şöyle dedi: "Canım ağzıma geldi de şu adamı yani Ali bin Hüseyin'i (a.s) güldüremedim."

Ali bin Hüseyin (a.s), kölelerinden ikisiyle bir gün oradan geçiyordu ki bu şahıs geldi ve İmam'ın (a.s) omuzundan abasını çekti ve kaçtı. Ali bin Hüseyin (a.s) ona teveccüh etmedi ve köleleri onun ardından koştular ve İmam'ın abasını ondan aldılar ve getirip İmam'ın (a.s) omuzuna attılar. İmam şöyle buyurdu: "Bu adam kimdir?"

Onlar şöyle arz ettiler: "Medine halkını güldüren ve boşta gezen biridir."

İmam (a.s.) şöyle buyurdu: "Ona şöyle deyiniz: Allah'ın öyle bir günü vardır ki boşta gezenler o gün zarar ederler." (Nur'us Sakaleyn, 4/537/118).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Tatlılıklar, komik hikayeler, boş konuşmalar ve gevezelikler karşısında vakarınızı koruyunuz." (Gurer'ul Hikem, 10097). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1108 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ülkemizin En Önemli Yapı Taşı Öğretmenlerimizdir
Ülkemizin En Önemli Yapı Taşı Öğretmenlerimizdir
Kilis'te Koronavirüs Hasta Sayısı
Kilis'te Koronavirüs Hasta Sayısı