Bu Milleti Seveceğiz

Bu Milleti Seveceğiz

Sevmek ve merhamet etmek nasıl olacak?

07 Nisan 2021 - 10:40 - Güncelleme: 08 Nisan 2021 - 10:41

Sevginin temeli de merhamettendir. Allah'a ilgiden, alakadandır. Allah (c.c) ile bağı kurdunuz mu, o bağ yoluyla, O, size nazar ediyor. Sevgi, Rabbin size bakmasıdır. Allah'ın nazar etmesidir.
 
Kulunun kalbine tecelli ediyor Allah. Kalbiniz yumuşak oluyor. Sert olmuyor. Yumuşak kalpli dediğiniz zaman ne anlatmak istiyorsunuz? Merhametli insanı anlatmak istiyorsunuz. Şefkatli insanı anlatmak istiyorsunuz. Rikkatli insanı anlatmak istiyorsunuz. Ben de onu anlatmak istiyorum.


Her şeyin temeli o sevgi ve merhamettedir. Bu milleti seveceğiz. Ben bu milleti seviyorum. Ben milletime aşığım. Milletim çok başka bir millettir.
 
Bunu lafta değil, hayatımıza geçirmemiz lazım. Bu milletin tarihine bakın. Ne yapmadı bu millet? Her şeyi yaptı. Elhamdülillah çok medeni bir milletiz biz.
 
Sevgi, milletimizin özünde var. Geleneğinde var. Örfünde, adetinde var, Maneviyatında var. Ona dönüp bakması kafidir. Onunla olması kafidir. Milletimiz bu konuda ariftir. Yalnız biraz tembellik yapıyor. Onun için biraz uyarılması lazım.


Onun için hem sözüyle, hem duygusuyla, hem fikriyle, hem maddiyatıyla iyilik yapmalı insan. Yardım da, ihsanda bulunmalı. Onlar zaten onu huzura, mutluluğa, anlatmaya çalıştığımız hayata taşır.
 
Sosyal hayatımızda bizim bugün, asıl noksan tarafımız bu. Bu özü ortaya koyup her birimize, her kişiye mal ettiğimiz zaman çok şeylerin değil her şeyin değiştiğini göreceğiz.
 
Ebedi genç kalmanın sırrı nedir?


Cesedin bir ömrü vardır. Eğer aklımızı onun ölçülerine mahkum edersek, pörsürüz. 30 yaşında da pörsürsün, 40 yaşında da pörsürsün, 20 yaşında da pörsürsün. İhtiyarlık budur. İnsanın atıl kalması, kendi kendini birtakım duyguların mahkumu yapmasıdır.
 
Gençlik ise insanın, Allah'la, kendi hukukunu sağlam bir zemine oturtması, ''hep O'ndandır," diyerek hayatını yaşaması ve diri kalmasıdır.
 
Yani gençlik ruhani bir olaydır. Her zaman genç kalmak ruhani bir diriliktir. O'nunla beraber olduğunuz zaman tabiri caizse bir oluk sizin kalbinize bağlanmıştır.
 
Ağlarken sevinirsiniz. Gülerken sevinirsiniz. Koşarken sevinirsiniz. Kızarken sizde sevinç vardır. Böyle bir insan olmak lazım. O insan, genç insandır. Asıl delikanlı odur. Ama insan bundan uzaktır pörsümüştür. Allah, ona da yardım etsin." (Prof. Dr. Haydar Baş, Hikmetin Sırları) H: AknAydn

(Kilis Postası Haber Merkezi)


Bu haber 268 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KİLİS'İN ÇİÇEK BAYRAMI
KİLİS'İN ÇİÇEK BAYRAMI
Kilis’te Korona Virüs Hasta Sayısı
Kilis’te Korona Virüs Hasta Sayısı