COVID-19 ile enfekte olmuş biriyle temasa geçerseniz ne...

COVID-19 ile enfekte olmuş biriyle temasa geçerseniz ne yapmalısınız?

COVID-19 taşıyan bir kişi ile her türlü temas bulaşma riski oluşturur mu? Hangi koşullarda risk artar?

12 Temmuz 2020 - 00:20 - Güncelleme: 13 Temmuz 2020 - 11:24

Coronavirüs damlacık yoluyla kişiden kişiye bulaşan bir virüstür. Öksürük, hapşırık ya da konuşma sırasında ağızdan yayılan damlacıklar virüsü kişiden kişiye taşır. COVID-19 taşıyan birisi ile temasın yakın temasın süresi arttıkça bulaşma riski artar.

1,5 metre mesafe içerisinde en az 10 dakika boyunca bir arada olmak bulaşma riskini yükseltir. COVID-19’li biriyle aynı mağazada ya da bir markette alışveriş yapmak, bu kişi doğrudan sizin yüzünüze öksürmediği veya hapşırmadığı sürece yüksek bir risk olarak kabul edilmez.

COVID-19 olan biriyle yakın, önemli temasta bulunan insanlar 14 gün boyunca karantinaya alınmalıdır. Karantina, evde kalmayı ve hastalık bulgularınız olmasa bile başkalarıyla olan etkileşimlerinizi sınırlandırmayı içerir.

Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki; kişiler hiçbir semptomları olmasa da virüs taşıyor olabilirler ve başkalarına bulaştırabilirler. Bu nedenle yayılmayı önlemek için kişinin kendini karantinaya alması önemlidir.

Şüpheli temastan sonra “öksürük, ateş veya nefes darlığı” gibi belirtiler geliştirirseniz, ne yapmanız gerektiği konusunda yardım almak için hemen sağlık uzmanınıza başvurmanız gerekir.

 

Kilispostası Haber Merkezi

Bu haber 2029 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi Gadir-i Hum Bayramını Kutladı
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi Gadir-i Hum Bayramını Kutladı
Altın Fiyatları (8 Ağustos 2020)
Altın Fiyatları (8 Ağustos 2020)