COVID-19 pandemisinde bilgi kirliliği pik yapıyor

COVID-19 pandemisinde bilgi kirliliği pik yapıyor

Özellikle sosyal medya üzerinden yayılan bilimsel dayanağı olmayan bilgiler vatandaşın kafasını karıştırmakta. Sarımsak COVID-19 enfeksiyonunu önler mi? Buharlı, sıcak bir banyo yapmak sizi koronavirüsten korur mu? Hangisi doğru?

14 Eylül 2020 - 01:05

Sarımsak COVID-19 enfeksiyonunu önler mi?

Genel anlamda sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Fakat COVID-19 için sarımsağın özel bir koruyucu özelliği olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur.  

Saç kurutma makineleri ile Koronavirüs öldürebilir mi?

Birçok kişi sıcak havanın bu virüsü öldürdüğünü düşünüyor idi. Bu tür bir ısı, bu virüsün bulaşıcılığında kesinlikle bir değişikliğe neden olmayacaktır. Zaten yaz mevsiminde bile virüsün yayılmaya devam etmesi bunun başka yönden bir ispatı.  

Sıcak ve nemli iklimler kişiyi COVID-19'dan korur mu?

Bugüne kadar virüsün dünyada tüm bölgelerde yayıldığı görüldü. Yayılım hızını belirleyen tek etken pandemi tedbirlerine uyum. Virüsün yayılımında iklim bir faktör değildir.

Sivrisinekler koronavirüsü kişiden kişiye yayabilir mi?

Başta sıtma olmak üzere bazı hastalıkların yayılmasında sivrisineklerin rolü vardır. Ama COVID-19'un yayılmasında sivrisineklerin herhangi bir rolü bulunmamaktadır. Sivrisinekler COVID-19 yayılımı için bir risk faktörü değildir. Bulaşma virüsü taşıyan kişilerin solunum parçacıkları ya da bu parçacıkların bulaştığı zeminler aracılığıyla olmaktadır.   

Koronavirüs için sadece yaşlılar mı risk altındadır?

Her yaş grubunun artık bu virüs ile enfekte olabileceği görüldü. Sadece yaşlılar ve ek hastalığı olanlarda hastalık daha ağır seyretmekte. Genç yetişkinler de enfekte olabilir ve şiddetli enfeksiyona yakalanabilirler. Dolayısıyla her ne kadar yaşlı yetişkinler kadar sık ​​olmasa da 20'li, 30'lu ve 40'lı yaşlarındaki genç yetişkinler de bu virüsü kapmadıklarından emin olmak için çok dikkatli olmalıdırlar. 

Kilispostası Haber Merkezi 

Bu haber 1197 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aysel Tokuz Keçik Vefat Etti
Aysel Tokuz Keçik Vefat Etti
A. Efes Galip, Fenerbahçe Beko Mağlup
A. Efes Galip, Fenerbahçe Beko Mağlup