Dijital Çağda Gözetlenme ve Mahremiyet

Dijital Çağda Gözetlenme ve Mahremiyet

Kilis 7 Aralık Üniversitesinde 2. yılına giren ve bir gelenek haline gelen kıraathane söyleşilerinin bu sezon ilki gerçekleştirildi.

27 Kasım 2019 - 10:37 - Güncelleme: 27 Kasım 2019 - 11:59

Kitap Beşiği Öğrenci Topluluğu tarafından organize edilen söyleşinin bu ayki konuğu Prof. Dr. İbrahim Halil Seyrek oldu.

Seyrek "Dijital Çağda Gözetlenme ve Mahremiyet" başlıklı söyleşide, hayatımızın her alanında yer alan dijital teknolojiler aracılığıyla bireyler hakkında çok miktarda veri toplandığını ve bu durumun bireysel mahremiyetleri tehdit ettiğini ifade etti. Seyrek, mahremiyetin korunmasına yönelik teknolojik ve yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu, kullanıcıların da dijital teknolojiler konusunda bilgi düzeylerini artırmalarını ve özellikle sosyal medya paylaşımları konusunda daha hassas olmaları gerektiğini söyledi.

Dinleyicilerin soruları eşliğinde bir süre daha devam eden söyleşide Rektör Karacoşkun, dijitaleşmenin ve özellikle sosyal medyanın bilinçsiz kullanımı sonucu mahremiyetimize ciddi bir zarar verme riski taşımakla beraber insanoğlunun kendisini ifade etme ve özellikle yalnızlıkla baş edebilme becerisini kazandırdığınıda göz ardı etmememiz gerektiğini ifade etti.

Geniş bir dinleyici katılımı ile gerçekleşen söyleşi, soru cevap kısmından sonra çay ikramı ile sona erdi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 994 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (23 Eylül 2020)
Altın Fiyatları (23 Eylül 2020)
Kilis'te Kış Hazırlıkları Sürüyor
Kilis'te Kış Hazırlıkları Sürüyor