Diyabete bağlı görme kaybını engellemek için “Senede 1...
Reklam

Diyabete bağlı görme kaybını engellemek için “Senede 1 Gün”

Türk Oftalmoloji Derneği, Novartis işbirliği ile hayata geçirdiği “Diyabete Karşı Gözünü Aç” kampanyası ile “Senede 1 Gün” diyerek diyabete bağlı görme kaybına dikkat çekmeyi hedefliyor. Diyabete bağlı görme kaybı, tedavi edilmediği takdirde körlüğe neden olabiliyor.

06 Ocak 2018 - 12:56

Türk Oftalmoloji Derneği düzenlediği kampanya ile herhangi bir şikayeti yoksa bile diyabetli hastaların senede en az bir kez göz doktoruna gitmesi gerektiğini vurguladı. Her 3 diyabetliden birinde görme kaybı ihtimaliyle karşılaşıldığını belirten Türk Oftalmoloji Derneği, Türkiye’de bulunan 7 milyon civarında diyabet hastasından 2 milyondan fazlasının bu riski taşıdığını vurguladı. Ayrıca, görülme sıklığı hızla artan diyabetin 2040’ta Türkiye’de 10 milyondan fazla kişiyi etkileyeceği ve 3 milyondan fazla diyabetlinin, görme kaybı riskiyle yüz yüze kalacağı belirtilmektedir.

Kampanyanın tanıtım filmine destek veren ve basın toplantısına katılan Derya Baykal ve Emre Altuğ da “Diyabete Karşı Gözünü Aç” kampanyası kapsamında diyabet ve göz sağlığı ilişkisinden bahsederek; diyabetli hastaların hiçbir şikayeti yoksa bile senede en az bir kez göz doktoruna gitmesi gerektiğini vurguladı.

Diyabet hastalarında kan şekeri yüksekliğinden kaynaklanan ve gözün retina tabakasında oluşan hasara diyabetik retinopati ismi veriliyor. Diyabetik retinopati sırasında, zayıflayan damarlardan sızan kan ve sıvı, görme merkezinde birikirken, bu merkezde şişmeye ve görmenin bulanıklaşmasına neden olabiliyor. Türk Oftalmoloji Derneği, diyabete bağlı görme kaybına dikkat çekmek üzere, Novartis iş birliği ile bir kampanya düzenledi. “Diyabete Karşı Gözünü Aç” kampanyası kapsamında “Senede 1 Gün” sloganı ile diyabetli hastaların hiçbir şikayeti yoksa bile senede en az bir kez göz doktoruna gitmesi gerektiği vurgulanıyor.

Kampanyayı anlatmak üzere düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Oftalmoloji Derneği Tıbbi Retina Birimini temsilen konuşan Birim Başkanı Prof. Dr. A. Osman Saatci, her diyabet hastasının senede 1 gün hiçbir şikayeti yoksa bile göz doktoruna gitmesinin önemini belirtti ve erken teşhise dikkat çekti. Prof. Dr. A. Osman Saatci konuşmasında, tüm tip 1 ve tip 2 diyabet hastalarının diyabete bağlı görme kaybı riski altında olduğunu ve 20 yıldan daha fazla zamandır diyabetle yaşayan her üç kişiden birinin diyabete bağlı görme kaybettiğini vurguladı.

Prof. Dr. A. Osman Saatci, hastalığın başlangıcında hastanın hiçbir şikayeti olmayabileceğini dile getirerek, diyabete bağlı görme kaybının, herhangi bir belirti göstermeden sinsi şekilde ilerleyebilen, en sonunda şiddetli ve ani görme kaybına neden olarak körlüğe yol açabilen bir göz hastalığı olduğunu belirtti. Hastalığın bulgularının zamanla ortaya çıktığını aktaran Prof. Dr. A. Osman Saatci, yapılan bir araştırmaya katılan diyabetli hastaların yüzde 52'sinin görme problemi, yüzde 38'inin rutin kontrol sebebiyle hekime başvurduğunu ve bu nedenle, her diyabetlinin görmede herhangi bir şikayeti yoksa bile senede 1 gün göz doktoruna gitmesi gerektiğini belirtti.

“Senede 1 Gün” göz muayenesi

Tip 1 ya da Tip 2 diyabeti olanların yılda en az bir kez detaylı bir göz muayenesinden geçmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. A. Osman Saatci ve Tıbbi Retina Birim Yürütme Kurulu Üyeleri "Bu konuda kamuoyunu bilinçlendirmek üzere Türk Oftalmoloji Derneği olarak Novartis işbirliği ile “Diyabete Karşı Gözünü Aç” kampanyasını “Senede 1 Gün” sloganıyla düzenledik." dedi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 941 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BTP’den Vali Recep Soytürk’e Ziyaret
BTP’den Vali Recep Soytürk’e Ziyaret
Çalınan Güneş Panelleri Çöplükte Bulundu
Çalınan Güneş Panelleri Çöplükte Bulundu