Ehl-İ Beyt’e Zulmedene Şefaat Yoktur

Ehl-İ Beyt'e Zulmedene Şefaat Yoktur

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Ben, Makam-ı Mahmud’a erdiğim zaman ümmetimden büyük günah işleyenler hakkında şefaat ederim. Allah da onlar hakkındaki şefaatimi kabul eder. Allah’a yemin olsun ki Ehl-i Beyt’ime zulmeden kimseye şefaat etmem.”

29 Şubat 2020 - 10:50 - Güncelleme: 02 Mart 2020 - 09:47

Kur'an'da şöyle buyurlur: "Allah, dilediğine ve hoşnut olduğuna izin vermedikçe, göklerde bulunan nice meleklerin şefaati bir şeye yaramaz." (Necm, 26). 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Ben kıyamet günü kalbinde sivrisineğin kanadı kadar iman olan kimseye şefaat edeceğim." (Kenz'ul Ummal, 39043).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Peygamberler ihlas üzere Allah'ın birliğine şehadette bulunanlara şefaat ederler ve onları cehennemden çıkarırlar." (Musned-i İbn-i Hanbel, 4/25/11081).

İmam Rıza (a.s), "Allah'ın razı olduğu kimse için…" ayeti hakkında sorulunca şöyle buyurmuştur: "Onlar sadece Allah'ın, dininden razı olduğu kimselere şefaat ederler." (Uyun-u Ahbar'ir Rıza, 1/136/35).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'ın yaratıkların hiçbirisi, ne bir mukarreb (yakınlaştırılmış) melek ne bir mürsel (gönderilmiş) peygamber ve de diğerleri sizleri O'ndan müstağni kılamaz. O halde her kim şefaatçilerin kendisi hakkında şefaatinin Allah katında etkili olmasından mutlu oluyorsa Allah'tan kendisinden razı olmasını talep etmelidir." (el-Kafi, 8/11/1).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Kıyamet günü insanlar gruplara ayrılırlar ve ümmetler peygamberlerinin ardı sıra yola koyulurlar ve şöyle derler: 'Ey falan şefaat et!' Sonunda şefaat sırası Muhammed'e (s.a.a) gelir. İşte o gün Allah onu Makam-ı Mahmud'a (övülmüş makama) erdirir." (Kenz'ul Ummal, 39042).

İmam Bâkır (a.s), "Rabbin çok yakında hoşnut olman için sana bağışta bulunur" ayeti hakkında şöyle buyurmuştur: "Bu bağış şefaattir. Allah'a yemin olsun ki şefaattir ve Allah'a yemin olsun ki şefaattir." (Bihar, s. 57/72).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Ben, Makam-ı Mahmud'a erdiğim zaman ümmetimden büyük günah işleyenler hakkında şefaat ederim. Allah da onlar hakkındaki şefaatimi kabul eder. Allah'a yemin olsun ki Ehl-i Beyt'ime zulmeden kimseye şefaat etmem." (Emali es-Saduk, 242/3).

Allame Hilli, Tecrit kitabına yazdığı şerhinde şöyle yazmaktadır: "Bütün alimler, peygamberlerin (s.a.a) şefaat edeceği hususunda görüş birliğine sahiptir." (Bihar, 8/36/62). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

OKAN EGESEL

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1495 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaza namazının hükmü hakkında -8-
Kaza namazının hükmü hakkında -8-
Üniversitede Dereceye Giren Öğrenciler Belli Oldu
Üniversitede Dereceye Giren Öğrenciler Belli Oldu