Fazla Kilolardan Nasıl Kurtuluruz ve Koruyabiliriz?
Reklam

Fazla Kilolardan Nasıl Kurtuluruz ve Koruyabiliriz?

Hepinizi duyar gibiyim. Diyetinizde dramatik bir değişiklik yapmak için hazır değilsiniz değil mi?

30 Ekim 2017 - 08:09 - Güncelleme: 01 Kasım 2017 - 12:56

Tamamen diyetinizi değiştirmeniz ya da farklı bir yaklaşım gerekmez aslında. Hayat tarzınızda yapacağınız 5 basit değişiklik hayat tarzınızı kökten değiştirmeden diyetinizi değiştirecektir.

 

Eğer fazla kilolarınız olduğunu düşünüyorsanız ve size pratik bazı öneriler:

 

1. Kalorileri özel bir programda kısıtlayın

Tüm kaloriler veya bedenler aynı değildir. Kilo kaybı için doğru diyet karbonhidratların, proteinlerin ve yağların farklı kombinasyonları olabilir. Bir diyetisyenden destek alarak, size özel kalori ihtiyacını ve beslenmeniz gereken kombinasyonu öğrenin.

 

2. Kısıtlayıcı bir diyetin geçici bir önlem olduğunu anlayın

Kalorileri kısıtlamak, yalnızca ilk adımdır ve daimi bir çözüm değildir. Kilo verdikten sonra, düzenli olarak planlanan egzersiz etkinliğiyle dengelenen daha ılımlı bir kalori alımına geçmelisiniz.

 

3. Destek için ulaşın

Kendiniz daha iyi performans göstermediğinizi düşünüyorsanız, destek almak uzun vadeli başarının anahtarıdır. Kilo yönetimi grupları ve / veya egzersiz arkadaşı aracılığıyla meslektaşlarınızdan veya davranışsal ve yaşam boyu antrenörlerinden, psikologlarından, egzersiz fizyologlarından ve kişisel antrenörlerden profesyonel yardım alın.

 

4. Unutmayın ki kilo kaybı zihinle de ilgilidir

Sürekli kararlı olmalısın. Kilo vermek, yediğimizden çok genellikle kendimiz hakkında ne hissettiğimiz ve bizi sağlıklı veya sağlıksız seçimler yapmak için tetikleyen şeyle ilgilidir. Bunu hatırlamak, davranışlarınızı artan kalorilerle yatıştırmak veya sabit fikirli olmak yerine diyetinizi farklı seçeneklerle değiştirerek kendinizi şımartmanıza olanak tanır. Bu ayrıca, çaba harcadığını hafife almamakla kendinize iyi davranmanıza yardımcı olur.

 

5. Egzersizi yeniden tanımlayın

Hareket etme biçiminizde yaratıcı olun. Yapacağınız egzersizlerin bir spor salonunda veya yapılandırılmış bir ortamda olması gerekmez. Şimdiki günlük faaliyetlerinizden daha fazla hareket etmeye karar verin. Kilo vermeye çalışırken önemli olan bileşenlerin sıklığı, süresi ve ne kadar yapılması gerektiğidir.

Kilo vermek için önerilen, haftada beş gün 60 dakika boyunca orta ile yüksek yoğunluklu egzersiz yapmanızdır. Kilo koruma döneminde ise haftada üç gün 30 dakika boyunca egzersiz yapmanız gerekir. Sağlıklı yaşam için bu tarz bir egzersize devam edilmelidir. Örneğin tempolu bir yürüyüş orta yoğunluklu egzersize örnektir.  

 

Kilo vermek ve bu kiloları tekrar almamak için, yaşam tarzı davranışlarında kalıcı değişiklikler yapılmalıdır. Sağlıklı yaşam için kilo kaybının ötesini düşünmek gerektiğini UNUTMAYALIM... 


Diyetisyen Rabia Gül KEPEKÇİ

Bu haber 1730 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Genel Müdür Sakarya’dan Kilis Barosuna Ziyaret!
Genel Müdür Sakarya’dan Kilis Barosuna Ziyaret!
Bin 200 CHP'li BTP Saflarına Geçti
Bin 200 CHP'li BTP Saflarına Geçti