Garip, dostu olmayan kişidir’

Garip, dostu olmayan kişidir'

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Nice uzak, yakından daha yakındır ve nice yakın uzaktan daha uzaktır. Garip, dostu olmayan kişidir."

21 Ocak 2021 - 11:14 - Güncelleme: 22 Ocak 2021 - 10:27

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Dostları kaybetmek gurbettir."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Üç şey olduğu takdirde gurbet olmaz: Güzel edep, eziyet etmemek ve şekten uzak durmak."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Mü'min dünyada gariptir; dünyanın zilletine tahammülsüzlük göstermez ve izzetini elde etmek için insanlarla yarışa girişmez."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Dostunu itidal ölçüsünde sev. Zira bir gün düşmanın olabilir. Düşmanını da orta bir şekilde düşman bil, zira bir gün dostun olabilir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Nice uzak, yakından daha yakındır ve nice yakın uzaktan daha uzaktır. Garip, dostu olmayan kişidir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Birini sevdiğinde dostluğunda aşırı gitme."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Dostlarından biriyle ünsiyet edinince işlerinden ve sırlarından bir miktarını ondan koru ve kendin için ayır. Zira bir gün onları söylemekten dolayı pişman olabilirsin."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Sakın dostunu, seninle dostluktan uzaklaşacağı bir şekilde kendinden uzak kılma. Ona dostluk bağından bir miktarını bırak ki ona dayanarak dostluğuna yeniden başlayabilesin."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim insanlara karşı sevmedikleri bir şekilde davranırsa, insanlar da onun hakkında bilmeden birtakım sözler söylerler."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kalplerin bayındır olması, akıl sahipleriyle muaşeret etmektedir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Fazilet ehliyle muaşerette bulun ki, mutlu ve şerafetli olasın."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Fazilet sahipleriyle muaşerette bulunmak, kalplerin hayatıdır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: İnsanın, kendisini aşikâr kıldığı kimse hakkında yanlışlığa düşmesi kendisi için en tehlikeli şeydir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Gizli hasletleri muaşeret açığa çıkarır."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsanlarla alay eden kimse onların gerçek dostluğunu ümit etmemelidir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kalplerinizin buğzettiği kimseden sakının."

Adem (a.s), oğlu Şit'e (a.s) yaptığı tavsiyesinde şöyle buyurmuştur: "Kalpleriniz bir şeyden nefret edince o şeyden uzak durun. Zira ben yemek için ağaca yaklaşınca kalbim bu işten kaçınıyordu. Eğer onu yemekten sakınsaydım, o belalar başıma gelmezdi."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kim (konuşmakta olan) Müslüman kardeşinin sözlerine müdahalede bulunursa onun yüzünü tırmalamış gibidir." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

H. Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 938 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jandarmadan Kadınlara Karanfil
Jandarmadan Kadınlara Karanfil
Aysel Masmanacı Beşoğlu:
Aysel Masmanacı Beşoğlu: "Kilis Yeşil ve Siyahtır"