Gıybet etmek âcizin çabasıdır

Gıybet etmek âcizin çabasıdır

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz münezzeh olan Allah acizlerin kusur ettiği yerde itaatini, zeki insanların ganimeti karar kılmıştır. Gıybet etmek âcizin çabasıdır.”

09 Eylül 2020 - 10:39 - Güncelleme: 10 Eylül 2020 - 11:46

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İlginçliklerin en ilginci Muaviye b. Ebu Sufyan ve Amr b. As es-Sehni gibi kimselerin, insanları dine teşvik etmeleridir."

İmam Sâdık (a.s), Lokman'ın vasiyetinin muhtevası hakkında sorulunca şöyle buyurmuştur: "Bu vasiyette ilginç konular vardır. En ilginç konu ise oğluna şöyle buyurmasıdır: Aziz ve Celil olan Allah'tan öyle bir kork ki; insanların ve cinlerin iyi amelleriyle de huzuruna varacak olsan (sanki) sana azap edecek ve O'na öyle bir ümit bağla ki; insanların ve cinlerin günahlarıyla da huzuruna varacak olsan (sanki) seni bağışlayacak."

Minhal b. Amr şöyle diyor:

"Allah'a yemin olsun ki ben Dimeşk'teydim ve Hüseyin'in (a.s) taşınan başını gördüm. En önde birisi Kehf suresini okuyordu. 'Yoksa sen Mağara ve Rakim ehlini şaşılacak ayetlerimizden mi zannettin?' ayetine gelince, Allah-u Teâla kesik olan başı konuşturdu keskin ve yetkin bir dille, 'Ashab-ı Kehf'ten daha ilginç olanı benim taşınmam ve öldürülmemdir' buyurdu."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Dünya ilginçtir, ondan daha ilginç olanı ise dünyadaki gafletimizdir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Acizlik zayi etme sebebidir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Acizlik horluktur."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Acizliğin neticesi isteğin kaybolmasıdır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Acizlik afettir."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah-u Teâlâ zekiliği övmekte, acizliği ise kınamaktadır. O halde sana bir şey galebe çalınca şöyle de: Allah bana yeter ve O ne güzel vekildir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Gerçek acizlik sana garantilenmiş şeyle meşgul olup, farz kılınan şeyden gaflet etmen ve sana verilen şeye kanaat etmemendir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Hayırla birlikte olan acizlik şerre sebep olan kudretten daha hayırlıdır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Denemeden önce birine itimat etmek acizliktir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz münezzeh olan Allah acizlerin kusur ettiği yerde itaatini, zeki insanların ganimeti karar kılmıştır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Gıybet etmek âcizin çabasıdır."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'a and olsun ki, düşmanın saldırışına imkân veren kimseye düşman saldırır, etini kemiğinden sıyırır, kemiğini kırar, un-ufak eder, derisini yüzer gider. Böyle kişinin aczi ve zayıflığı oldukça büyüktür."

İmam Ali (a.s), oğlu Hasan'a (a.s) yaptığı vasiyetinde münezzeh olan Allah'ın sıfatı hakkında şöyle buyurmuştur: "İlki olmaksızın her şeyden evveldir; nihayeti olmaksızın her şeyden sonradır. Allah, rububiyetinin kalp ve göz kuşatmasından daha büyüktür. Bunu kavradığın zaman, senin gibi gücü az, değeri küçük, aczi çok, Rabbine ihtiyacı büyük kişinin; O'nun itaatini istemekte nasıl davranması gerekiyorsa öyle davran." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 656 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rektör Karacoşkun Kütüphane ve Kongre Merkezini İnceledi
Rektör Karacoşkun Kütüphane ve Kongre Merkezini İnceledi
Kübbülmüşviyye Nasıl Yapılır?
Kübbülmüşviyye Nasıl Yapılır?