Kilis'te "Mahir Eller Projesi" Sürüyor

Kilis’te hayata geçirilen “Mahir Eller Projesi” kapsamında, nitelikli çalışanla verimli üretimi teşvik etmek amacıyla Kilis İl Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin (MTAL) temsilcileri Kilis Ticaret ve Sanayi Odası’nda buluştu.


Kilis'te

Toplantının açılış konuşmasını Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Mustafa Celkanlı gerçekleştirdi. Mahir Eller Yerel Oda Koordinatörü Aydan Dinler, MYK belgesi

alan MTAL mezunlarının fark yarattığına dikkat çekerek “MYK belgesi ancak işin ehli

olan kişilerin başarılı olabileceği bir sınav neticesinde elde edilebiliyor. Proje kapsamında

MYK belgesi alan MTAL mezunları, işverenlerle buluşacak ve iş bulmada bir adım öne

geçecek.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGELİ MEZUNLAR BİR ADIM ÖNE GEÇİYOR

Mahir Eller Projesi’nin hedef kitlelerinden birini MTAL mezunları oluşturuyor. MYK belgesi alan mezunlar pek çok avantaj elde ediyor. Kendi alanı dışında başka bir alanda da uzmanlığı olan kişi, MYK sınavına girerek ve ücretsiz olarak bu becerisini belgeleyerek alanında avantaj sahibi oluyor. Bunun yanı sıra, Mesleki Yeterlilik Belgesi ile teorik bilgisinin yanı sıra pratik bilgiye de sahip olduğunu gösteriyor. Bu belgeye sahip olanların okuldan işe geçiş sürecinin hızlanacağını, kendi alanındaki işlere olan ilgisinin artacağı öngörülüyor. Ayrıca, kendi ilindeki sanayi ve ticaret odalarında işverenler ile bir araya gelerek kendi bölüm mezunlarından bir adım öne geçiyor. Mesleki Yeterlilik Belgesi ile bireyler, sahip olduğu bilgi, beceri ve yetkinlikleri daha iyi sergileyebiliyor; işverenler ise, nitelikli ve belgeli iş gücüne daha kolay ulaşabiliyor ve teşvik imkanlarından daha kolay yararlanabiliyor. Bu anlamda Mahir Eller Projesi nitelikli insan kaynağıyla tüketiciye sunulan ürün ve hizmet kalitesinin artmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor” dedi.

MAHİR ELLER PROJESİ HAKKINDA

Bu proje ile mesleki yeterliliği ve birikimi olan, bunu kanıtlayarak daha iyi çalışma koşulları

arayan mahir ellere, mahir insanlara ulaşılması hedefleniyor. “Mesleğini belgele, farkını koy ortaya” sloganıyla 12 ilde yürütülen “Mahir Eller Projesi” ile toplamda 30 bin kişiye ulaşılması planlanıyor. Proje ile bu kişilerin beceri haritasının çıkartılıp, mesleki yetkinliklerinin belirlenmesi ve 3 bin kişinin istihdam edilmesi de hedefleniyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)