Kilis'te Kıbrıs Gazilerine Madalya Verildi

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatına katılan Kilisli gazilere, Kilis Valiliği tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası verildi.


Kilis'te Kıbrıs Gazilerine Madalya Verildi

Alaeddin Yavaşça Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törende, 26 Kıbrıs Gazisi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ile ödüllendirildi.

Madalya törenine katılanlara hitap eden Kilis Valisi Recep Soytürk, Kıbrıs Harekatının sebepleri hakkında şunları söyledi: "1963 yılından itibaren soydaşlarımıza zulüm ve katliam yapılmaktaydı. 1974 yılında Yunanistan'daki darbeci yönetimin 15 Temmuz 1974 tarihinde destekleriyle Kıbrıs'ta bir darbe yapması, darbe sonucunda soydaşlarımıza büyük zulüm katliam yapılması sonucunda Türkiye Cumhuriyeti devleti, o dönemci Türkiye Cumhuriyeti hükümeti bir karar aldı. Göz bebeğimiz Türk Silahlı Kuvvetlerimiz denizden gemilerle çıkarma yaptı. Paraşütçülerimiz askerlerimiz indirme yaptı. Havadan, denizden, karadan büyük bir harekat başlatıldı. Planlanan zamandan daha kısa süre sürdü. Kısa süre içerisinde hedefler tutturuldu. Soydaşlarımız bu zulümden kurtarıldı. Özgürleştiler, bağımsızlığına kavuştular. Bu harekatta 498 Türk askerimiz şehit, bin 200 askerimiz de yaralandı.”


(Kilis Postası Haber Merkezi)